Sosyal Medya

Güncel

ABD: S-400 alımı, gelecekteki hava üstünlüğümüzü koruma yeteneğimizi temelden zayıflatıyor

ABD Başkanı Donald Trump tarafından savunma bakanlığına aday gösterilen Mark Esper, Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin açıklamalar yaptı.ABD Başkanı Donald Trump tarafından savunma bakanlığına aday gösterilen Mark Esper, "Türkiye önemli bir NATO üyesidir, S-400 almak yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

Esper, 'Ankara'nın Rus S-400 hava savunma sistemini alma hevesinin NATO ve Türkiye'nin güvenliğine zarar verdiğini' ileri sürdü.

ABD senatörlerinin sorularını yanıtlayan Esper, "Türkiye eski ve önemli bir müttefik ama S-400 kovalaması, Ankara ve NATO'nun güvenliğini bozuyor. S-400 almak yanlış bir karardı ve hayal kırıklığına uğrattı" iddialarında bulundu.

"TÜRKİYE İLE YAKIN ASKERİ İŞBİRLİĞİNİ KORUMAK İSTİYORUZ"

Türkiye'yi, S-400 alması durumunda F-35 savaş uçaklarını alamayacağı konusunda defalarca uyardıklarının altını çizen Esper, aynı zamanda ABD'nin Türkiye'yle yakın askeri işbirliğini korumak istediğini savundu.

"S-400 ALIMI GELECEKTEKİ HAVA ÜSTÜNLÜĞÜMÜZÜ KORUMA YETENEĞİMİZİ TEMELDEN ZAYIFLATIYOR"

Esper ayrıca, “S-400 alımı, F-35'in yeteneklerini ve gelecekteki hava üstünlüğümüzü koruma yeteneğimizi temelden zayıflatıyor” dedi.

ABD medyası, Esper'in bu yorumunun, Türkiye'ye S-400 sevkiyatı başladıktan bu yana Washington'un yaptığı ilk detaylı açıklama olduğuna dikkat çekiyor.

ABD Senatosu'nun Silahlı Kuvvetleri Komitesi bugün, Esper'in savunma bakanlığı adaylığını görüşüyor.

Trump, savunma bakan vekili olarak görev yapan Mark Esper'in savunma bakanlığına adaylığını Senato'ya göndererek resmileştirmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');