Sosyal Medya

Güncel

BAE'yi ziyaret eden İsrail Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan hava sahasını kullanmış

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın BAE'ye giderken Suudi Arabistan hava sahasını kullandığı ve bunun için Krallık'tan 'özel izin' aldığı belirtildi.İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, İsrail ile diplomatik ilişkisi olmayan BM'nin düzenlediği çevre konferansına katılmak için geçtiğimiz haftaBirleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret etti. Al Araby'in aktardığına göre Katz, bu ziyaret sırasında Suudi Arbistan hava sahasını kullandı.

İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesiyse Suudi Krallığı'nın hava sahasını kullanması için İsrailli Bakan'a "özel izin verdiğini" yazdı.

manar-01673060015619934646
İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz BAE'de

SUUDİ ARABİSTAN'DAN İSRAİL'E UÇUŞLAR

Suudi Arabistan, Air India'in Yeni Delhi ve Tel Aviv rotasını açmasıyla ilk kez Mart 2018'de İsrail'e yapılan ticari uçuşlara hava sahasını açmıştı.

2019-07-10_15h44_58

NETANYAHU DA SUUDİ ARABİSTAN HAVA SAHASINI KULLANMIŞTI

İsrail gazetesinin aktardığına göre 2018'in Ekim ayında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Mossad Başkanı Yossi Cohen de Umman'a giderken Suudi hava sahasını kullanmıştı.

 

BİR İSRAİLLİ BAKAN DAHA BAE'Yİ ZİYARET ETMİŞTİ

Öte yandan İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev de 2018'de BAE'ye gerçekleştirmişti.

7_23
İsrailli Bakan Miri Regev BAE'de Şeyh Zayid Camii'ni ziyaret ederken

İSRAİL-KÖRFEZ YAKINLAŞMASI

Son yıllarda başta BAE olmak üzere Körfez ülkelerinin İsrail ile yakınlaşması dikkati çekiyor.

İlk önce İsrail Milli Takımı'nın Katar'ın başkenti Doha'da geçen yıl 25 Ekim - 3 Kasım'da düzenlenen Dünya Jimnastik Şampiyonası'na katılması gündeme gelmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 26 Ekim 2018'de ülkesinin diplomatik ilişkisi bulunmayan bir diğer Körfez ülkesi Umman'a resmi ziyaret gerçekleştirmişti.

BAE yönetimi de Uluslararası Judo Federasyonu tarafından Ekim 2018'de Abu Dabi'de düzenlenen Judo Grand Slam Turnuvası'na İsrailli sporcuların kendi bayrakları altında yarışmasına izin vermişti.

İsrailli bir judocunun final maçını kazanması sebebiyle 28 Ekim'de İsrail ulusal marşı, diplomatik ilişkilere sahip olmadığı Körfez ülkelerinden BAE'nin başkenti Abu Dabi'de ilk kez çalınmıştı.

Turnuvayı izlemek için milli takımla Abu Dabi'ye gelen İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev, madalya töreninde ülkesinin ulusal marşının çalınması üzerine duygusal anlar yaşayarak gözyaşı dökmüştü.

İsrail İletişim Bakanı Eyüb Kara da 30 Ekim 2018'de BAE'nin Dubai kentinde düzenlenen telekomünikasyon konferansına katılarak bir konuşma yapmıştı.

Yisrael Katz, İsrail Ulaştırma Bakanlığı görevini yürüttüğü sırada 7 Kasım 2018'de Umman'da düzenlenen Uluslararası Ulaştırma Konferansı'nda İsrail, Ürdün ve Körfez ülkelerini birbirine bağlayacak "Barış Demir Yolu Projesi"ni tanıtmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.