Sosyal Medya

Güncel

Trump Orban'ı göçmen karşıtı politikaları sebebiyle tebrik etti

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı Beyaz Saray'da ağırlayan ABD Başkanı Trump, 'Hristiyan toplumuna olan yaklaşımınız harika. Araya gerçekten iyi bir sınır çizdiniz ve biz bu durumu takdir ediyoruz' ifadeleriyle Orban'ın göçmen karşıtı politikalarını övdü.Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre Bütün Avrupa'nın Macar lidere saygı duyduğunu söyleyen ABD Başkanı, "Tüm Avrupa sana saygı gösteriyor. Muhtemelen biraz benim gibi tartışılıyorsun ama sorun değil. İyi bir iş çıkardın ve ülkeni güvende tuttun" diye konuştu.

Avrupa'nın Macar demokrasisi konusundaki endişeleri hakkında düşünceleri sorulan Trump, göç konusunda Macaristan birçok ülkeye göre doğru olanı yaptığını söyledi.

Liderlerin görüşmesinde NATO, ticaret, enerji, siber güvenlik de dahil birçok konu başlığında iki ülke arasındaki iş birliği alanlarının kapsamlı şekilde ele alındığı belirtildi.

Geçtiğimiz mart ayında Avrupa Parlamentosunda merkez sağ milletvekillerinin oluşturduğu Avrupa Halk Partisi (EPP) Macaristan Başbakanı Victor Orban'ın liderliğini yaptığı Fidesz Partisi'nin üyeliğini süresiz olarak askıya almıştı.

Göçmen karşıtı açıklamalarıyla tanınan Macaristan Başbakanı Orban, 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimi sürecinde Trump'a desteğini açıklayan ilk Avrupalı liderlerden biri olarak biliniyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.