Sosyal Medya

Güncel

AİHM’den karar; Hakaret ifade özgürlüğü değil!

AİHM, Hz. Muhammed'e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğine hükmetti.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avusturyalı bir kişinin Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren ifadelerinin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine hükmetti.
 
AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 47 yaşındaki Avusturyalı'nın 2009'da Hz. Muhammed’e yönelik kullandığı hakaret içerikli ifadelerin İnsan Hakları Sözleşmesi’nin düşünce özgürlüğü ile ilgili 10. maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceğine oy birliği ile karar verildi.
 
Açıklamada, Avusturya mahkemelerinin şahıs hakkında yerinde ve doğru gerekçelerle hükmettiğinin altı çizilerek, "Kullanılan tartışmalı ifadeler objektif tartışma sınırlarını aşmıştır. Kullanılan ifadeler İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e hakaret içeren bir saldırı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca bu tür başka saldırılar, ön yargıları körükler ve Avusturya’daki dini özgürlüğünü tehdit eder.” değerlendirmesine yer verildi.
 
AVUSTURYA MAHKEMELERİNDEN CEZA
 
Avusturya’da 2009’da “İslam’ın Temel Unsurları” başlıklı bir seminerde konuşan 47 yaşındaki kişi, Hz. Muhammed’e hakaret içeren ifadeler kullanmış, 2011'de yerel mahkeme, Avusturyalı'yı, dini öğretiyi aşağıladığı gerekçesiyle 480 avro para cezasına çarptırmıştı. 
 
Cezaya itiraz eden Avusturyalı davayı Yüksek Mahkeme'ye taşımış, ancak mahkeme Hz. Muhammed’e hakaret eden kişinin itirazını kabul etmemişti. Bunun üzerine söz konusu kişi davayı AİHM’e taşımıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.