Sosyal Medya

Güncel

Hüseyin Akın - DİYANET PERSONELİNE SORU: FAİZ NE KADAR CAİZ?

ir Diyanet personeli tarafından diyanet personelinin faiz hassasiyeti ile ilgili araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Sakarya iline bağlı 16 ilçede görev yapan 368 diyanet personeli ile yüz yüze yapılan görüşmede faiz konusunda sorulan sorulara verilen cevaplardan bazıları şöyle:Kendini İfşa etmek böyle bir şeydir
 
Hüseyin Akın - Milli Gazete
 
Uluslararası Adana Film Festivali’nin ödül gecesinde sunuculuk yapan Meltem Cumbul en iyi yönetmen ödülünü kazanan Semih Kaplanoğlu’nun tokalaşmak için uzattığı elini havada bıraktı. Cumbul’un gerekçesi özrü kabahatinden büyük denilebilecek cinsten: “Yüreğime ve sevgiye düşman olanla, gözlerim ve ellerim dost olamaz”
 
Bunun adına dünyanın her yerinde kabalık ve de görgüsüzlük denir.
 
Sevgiyi dillerinden gönüllerine yerleştiremeyenler ancak böyle yaparlar.
 
En ufak insani davranışı bile kendisi gibi düşünmeyene gösteremeyen birine acımanın ötesinde içimden bir şey demek gelmiyor. Yazık!
 
Kabalık insanın kendisini uzun süre saklamasına müsaade etmez ve kişi kendisini en onulmaz biçimde ifşa eder.
 
Meltem Cumbul’un kendi üzerinden cümle âleme ifşa ettiği şey galiba budur!
 
DİYANET SÜKÛNA KAVUŞTU MU?
 
Diyanet’teki nöbet değişimi yerini derin bir sessizliğe bıraktı.
 
Yeni başkan eskisini tashih edercesine düşük profilli bir portre çizmeye gayret gösteriyor gibi.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı ’nın daha etkin olması gereken bir süreçte herkesin din adına konuşup fetva verdiği bir ortamda sessizliğe gömülmesi hiç hayra alamet değil.
 
Bir zamanların Mehmet Nuri Yılmaz’lı günlerine geri mi dönüyoruz acaba?
 
DİYANET PERSONELİNE SORU: FAİZ NE KADAR CAİZ?
 
Bir Diyanet personeli tarafından diyanet personelinin faiz hassasiyeti ile ilgili araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Sakarya iline bağlı 16 ilçede görev yapan 368 diyanet personeli ile yüz yüze yapılan görüşmede faiz konusunda sorulan sorulara verilen cevaplardan bazıları şöyle:
 
Sizce bankacılık sektöründe katılım bankacılığı olmalı mı?
 
(% 89.6 olmalı, % 3.3 hayır olmamalı, % 7.1 fikrim yok )
 
Türkiye ’de katılım bankacılığı İslami usullere göredir.
 
(Tamamen katılıyorum%7.9, Kısmen %36.5, kararsızım %31.3, kesinlikle katılmıyorum %12.9, kısmen katılmıyorum %11.4)
 
Kredi kartı kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız hangi bankadan kredi kartınız var?
 
(%38.3 hayır kullanmıyorum, %6.4 evet sadece katılım bankalarından, %42.5 evet sadece ticari bankalardan, %12.8 evet her ikisinden )
 
Her hangi bir nedenden dolayı bankalardan kredi kullandınız mı?
 
(% 59,1 hayır kredi kullanmadım, %10.6 evet sadece katılım bankasından, % 26.9 evet sadece ticari bankalardan kredi aldım, % 3.4 evet her ikisinden de aldım.)
 
Aynı meyanda başka sorularda var ankette. Buradan araştırmayı yapan ve yapılan araştırmanın sonuçlarına şaşıranlara bir çift söz: İmamlar manevi bir güç tarafından korunan varlıklar olmadığına göre, iktisadi hayatlarında birçok insan gibi kendilerini saldıkları durumlar elbette olabilir. Bir kul olarak imamların sorumlulukları haramı ve helali bilen bir müminden daha fazla değildir. Onları o makama Allah değil, devlet atamıştır. Aynı hassasiyeti bir öğretmenden ya da mühendisten veya doktordan neden beklemiyoruz acaba?

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');