Sosyal Medya

Coğrafyamız

Koalisyon Sözcüsü: Düşman El Bâb'da çok zor durumda

TSK destekli ÖSO, Suriye'nin kuzeyindeki El Bâb şehrinin merkezini IŞİD'dan almak için operasyonlarını yoğunlaştırdı. Merkeze hâkim tepeler alınırken, merkezin batı mahallerine sokulan ÖSO ile IŞİD'liler arasında şiddetli çatışmalar oluyor. 1 Ocak'tan bu yana El Bâb'da örgüte ait mevzilere 35 hava saldırısı düzenlendiğini söyleyen IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Dorrian, "Düşman El Bâb'da çok zor durumda" açıklamasını yaptı.Fırat Kalkanı Harekatı'nın 169'uncu gününde, TSK ve ÖSO unsurları, Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıkta, Halep iline bağlı Bab ilçe merkezinde, IŞİD'a yönelik baskısını artırdı. IŞİD hedeflerinin imhasının sürdüğü harekâtta, Vatan Hastanesi'nin bulunduğu merkeze hâkim Şeyh Akil ile diğer bazı tepeler alındı ÖSO güçleri tepelik alanlardan merkezin içine doğru hamle yaparak batı yakasındaki Mantıka Garbiyya, Villalar ve Cebel Akil mahallelerinde teröristlerle şiddetli çatışmalara girdi. Bugünkü çatışmalarda 4 Türk askeri şehit oldu.

Çatışmalar devam ederken, IŞİD bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenliyor. TSK ve ÖSO, Bab merkezini üç taraftan kuzey, batı ve doğudan kuşatmış durumda.

Fırat Kalkanı unsurları, ilçe merkezine hızla girmek yerine,IŞİD'lilerin direnişini kırmak için Bab'ın çevresini kuşatma yolunu seçmişti. Böylelikle sivil kayıpların da önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Salı günkü çatışmalarda kentte 58 IŞİD'li öldürülmüştü.

Koalisyo Sözcüsü: IŞİD El Bâb'da çok zor durumda

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, Pentagon'a video konferans yöntemiyle bağlanarak, Irak ve Suriye'de IŞİD'a yönelik düzenlenen operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Dorrian, IŞİD'ın El Bâb'da çok zor durumda olduğunu ve şehirde tutunmaya çalıştıkları için çok fazla militan ve kaynak kaybedeceğini söyledi.

ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının 1 Ocak'tan bu yana El Bâb'da örgüte ait mevzilere 35 hava saldırısı düzenlediğini ve 101 adet mühimmat bıraktığı bilgisini paylaşan John Dorrian, Türkiye ile IŞİD karşıtı koalisyonun askeri liderlerinin, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeybatısında icra ettiği operasyonlar konusunda günlük olarak koordinasyon yaptıklarını ifade etti.

Albay Dorrian, yaptığı bilgilendirmede El Bab ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye ve Türkiye destekli kuvvetlerin kuzeyden şehre girmesi, koalisyonun havadan vurması ve rejimin güneyden yaklaşması ile düşman El Bâb'da çok zor durumda. Şehre giren Türk kuvvetlerini ve destekledikleri kuvvetleri tehdit eden IŞİD savaşçılarını ve kaynaklarını vurmak üzere El Bâb'ın içinde ve yakınlarında birçok hava saldırısı düzenledik."

Hava saldırıları ile ilgili detayları paylaşmayan John Dorrian, söz konusu hava saldırılarının üst düzey Türk askeri yetkililerle yapılan koordinasyon sonucu yapıldığının altını çizdi.

Dorrian, Türk güvenlik güçlerinin El Bâb'da tam olarak hangi kısımları ele geçirdiğini ve halihazırda nerede olduklarına dair bilgileri paylaşmayacağını da ifade ederken, terör örgütü örgütün şehri bırakmamak için direndiğinden çok fazla militan ve kaynak kaybedeceğini dile getirdi.

Türkiye'nin IŞİD'A karşı çabalarının önemine değinen John Dorrian, "Türkiye, düşmanı Suriye'nin kuzeyinde tecrit etmek konusunda inanılmaz bir iş çıkardı. Savaşçıların Suriye'ye sızmasını ve Türkiye sınırını kullanarak dışarı sızmasını tamamen durdurdular." dedi.

"Rakka'yı önümüzdeki haftalarda tamamen sarmış olacağız"

IŞİD karşıtı koalisyonun Komutanı Korgeneral Sephen Townsend'in Rakka ve Musul şehirlerini 6 ay içerisinde almayı bekledikleri yönünde Amerikan medyasına yansıyan sözlerine ilişkin bir soru üzerine Dorrian, söz konusu ifadeleri teyit etmediğini açıkladı ve Rakka ve Musul kentinin batı yakasının örgütten alınması ile ilgili bir tarih vermekten de kaçındı.

Albay Dorrian, Rakka şehrinin birkaç hafta içinde tamamen sarılmış olacağını ve ondan sonra da şehre yönelik saldırıda yer alacak kuvvetler konusunda bir karar alma sürecinin başlayacağını vurguladı.

Halihazırda Rakka'nın doğu, batı ve güney sınırlarının açık olduğunu, birkaç haftalık süre içerisinde o bölgeleri kapatmak için ellerinde ne tür bir alternatif bulunduğu sorusuna ise Dorrian, o alanları da kapatmak üzere çalışmaların devam ettiğini ve Rakka'yı sarma planı tamamlandığında bölgenin tamamının kapatılmış olacağını ifade etti.

John Dorrian, Rakka saldırısında yer alacak kuvvetlerle ilgili olarak ise "Bunlar devam eden görüşmeler. Ortaya nasıl bir şey çıkacak, bekleyip görmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.