Sosyal Medya

Çocuk

Astım en çok çocukları seviyor

Alerjenler, sigara dumanı, soğuk hava gibi faktörlerin tetiklediği kronik bir akciğer sorunu olan astım yüzünden yılda 250 bin kişi hayatını kaybediyor. 3 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, astımın en çok çocukları etkilediği söyleniyor. Ayrıca Türkiye'de her 12 erişkinden ve 7 çocuktan birini etkileyen astımın düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabileceği de belirtiliyor.Dünyada her yıl 250 bin kişinin ölümüne neden olan ancak düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabilen astımın, en çok çocukları etkilediği bildirildi. İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden "Dünya Astım Günü" dolayısıyla yapılan açıklamada, dış ortamda bulunan çeşitli alerjenler, sigara dumanı, soğuk havaya maruz kalma gibi tetikleyici faktörlere karşı, hava yollarının daralmasıyla ortaya çıkan ve ataklarla seyreden astımın kronik bir akciğer sorunu olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, dünyada yaklaşık 300 milyon kişide görülen hastalığın en fazla çocukları etkilediği vurgulanan açıklamada, "Modern hayatın önemli bir sağlık sorunu olan astım, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye'de yapılan araştırmalarda, nüfusun yaklaşık yüzde 5'inin astım hastası olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye'de her 12 erişkinden ve 7 çocuktan birini etkileyen, dünyada yaklaşık 300 milyon kişide görülüp, her yıl 250 bin ölüme yol açan astım, düzenli tedaviyle kontrol altında tutulur." ifadelerine yer verildi.

ASTIM HASTALARINA DÜZENLİ KONTROL UYARISI

Açıklamada, belirtileri arasında nefes darlığı, 3 haftadan uzun süren öksürük, göğüste ıslık sesiyle tıkanıklık hissi olan astımın, ataklar halinde seyrettiğine işaret edildi. Astım tanısı için hastanın şikayetlerinin yanında bazı test ve tetkikler yapıldığı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu test ve tetkikler zor ve acı verici değildir. Solunum testi başta gelir. Bu testle akciğerlerin ne kadar hava alıp verdiğine bakılır. Ayrıca kan testleri ve deri testleri yapılır. Allerjik rahatsızlıkları olan hastaların bulunduğu oda muhakkak havalandırılmalı ve sürekli olarak temiz tutulmalıdır. Yatak odasında bulunan kılıf, çarşaf gibi ürünler düzenli olarak değiştirilmeli ve sık sık yıkanmalıdır. Sigara dumanı astımlılar için çok tehlikelidir, içilmemeli ve aynı ortamda bulunulmamalıdır. Astım kronik hastalık olduğu için düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir. Düzenli yapılan egzersiz ve spor faaliyetleri de astım hastalığını kontrol altında tutar."

Açıklamada astımın artık tedaviyle kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğu ve düzenli ilaç kullanımıyla hekim kontrolünün tedavideki önemli faktörler arasında bulunduğu aktarıldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');