Sosyal Medya

Dünya

PYD cenevreye gitmedi ama Obama'nın koalisyon elçisi Kobani'ye gitti

ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ'le mücadele koalisyonundaki Özel Temsilcisi, Kobani'de PYD/PKK terör örgütü mensuplarıyla buluştu.ABD ilk kez Suriye'nin içine hükümet yetkililerini gönderdi. AFP'nin Kürt kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Bakanı Barack Obama'nın DAEŞ'le mücadele için kurulan koalisyondaki Özel Temsilcisi Brett McGurk ile İngiliz ve Fransız diplomatlar Kobani'de YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Birlikleri üyeleriyle görüştü.

Ajansa konuşan bir Kürt kaynak, görüşme için "Uluslararası koalisyondan üst düzey askeri heyet Suriye Demokratik Birlikleri'nin üst düzey üyeleriyle bir araya geldi"ifadelerini kullandı.

EL SIKIŞIRKEN ÇEKİLEN FOTOĞLAR

McGurk'un askeri işbirliği için ziyaretiyle ilgili resmi kaynaklar bilgi vermezken, el sıkışırken çekilen fotoğraflar sosyal medyada yayınlandı.

Obama'nın koalisyon elçisi Kobani'ye gitti

Obama'nın koalisyon elçisi Kobani'ye gitti

PYD/PKK İLE ABD'NİN ASKERİ İŞBİRLİĞİ PLANLARI

Kürt kaynak görüşmede DAEŞ'E karşı askeri planların gündeme geldiğini belirtirken, AFP görüşmeyi sahadaki başka bir kaynağa daha doğrulattığını belirtti.

Washington’un IŞİD ile mücadele kapsamında desteklediği Kürt YPG güçleri, Ekim ayında yeni bir askeri ittifak kurduğunu açıklamıştı.

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG ve YPJ'nin başını çektiği oluşuma katılan gruplar Suriye Arapları İttifakı (Devrimciler Ordusu, Burkan el Furat Operasyonu Bileşenleri, Sanadid Birlikleri, Yiğitler Birlikleri, Cezire Tümenleri Birliği), Süryani Askeri Konsey, YPG, YPJ olarak listelenmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.