Sosyal Medya

Dünya

'ABD 5 yıldır bize yalan söylüyor'

Geçtiğimiz yıl Kobani'de PYD ile beraber IŞİD'e karşı savaşan Suriyeli muhalif komutan Abdül Cebbar Ageydi'ye göre, ABD, muhaliflere 5 yıldan bu yana yalan söylüyor. ABD yönetiminin kendilerini aldattığını söyleyen Ageydi'yle sahadaki son durumu konuştuk.Suriyeli muhaliflerin önemli isimlerinden eski Halep Askeri Meclis Başkanı Abdül Cebbar Ageydi Obama yönetimine tepkili. Ageydi, ABD’nin 5 yıldır yalan söyleyerek muhalifleri aldattığını savundu. "Seçkin kuvvetler" anlamına gelen "Kuvvetin Nuhba" Tugayı'nın başında olan Ageydi, geçtiğmiz yıl Kobani’de PKK’nın Suriye kolu PYD ile beraber IŞİD’e karşı savaşan Hür Suriye Ordusu’na bağlı askeri birliğin komutanlığını yapmıştı. Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan Ageydi'ye göre, öncelikli hedefi Esed’siz bir Suriye olmayan her girişim yalnızca savaşı uzatma amacı güdüyor.

'Batılılar Suriye’de çözümden yana değil'

Batılı ülkelerin Esed’in gitmesi ve Suriye halkının kendi iradesinin yansıyacağı bir yönetim şeklini seçmesi konusunda samimi olmadığını savunan Ageydi şunları söyledi:

“Rejim, şehirlerimizi acımasızca bombalayıp halkımızı kimyasal silahlarla katlederken seyirci kalan uluslararası camia, Suriye’yi terör ülkesi haline getirecek zeminin oluşması için bekledi. Sonra IŞİD ve benzeri aşırıcılık yanlısı gruplar, ortaya çıkan boşluğu fırsat bilerek Suriye’ye girdi. Daha sonra da IŞİD başta olmak üzere radikal gruplar bahane edilerek havadan bombardıman başladı. Ancak aradan geçen zaman Suriye’yi daha karmaşık ve içinden çıkılmaz bir sarmalın içerisine itti. IŞİD, tutarsız ve samimi olmayan politikaların sonucu olarak ortaya çıkan bir terör örgütüdür. Ancak varlığını Beşşar Esed’e borçludur. Batı bizim için çözüm odaklı bir sonuç istemiyor. Burada oluşacak daha geniş çaplı terör zemini, onlara daha fazla siyasal manevra alanı sağlıyor. Rusya’nın savaşa müdâhil olması da aynı kirli uluslararası hesapların bir parçası olarak görülmelidir. ABD ve müttefikleri direnişin daha ilk günlerinden itibaren Esed rejimine karşı olduklarını açıkladı. Şayet bu söylemlerin sahadaki karşılığı, muhalifleri desteklemek yönünde gerçekleşseydi savaş ilk 1,5 yıl içerisinde biterdi ve IŞİD ve benzeri yapılar Suriye’de olmazdı."

Albay rütbesindeyken rejim ordusundan ayrılarak muhaliflerin safına katılan Ageydi, ABD’nin IŞİD’i perde gerisinden istediği şekilde yönlendirdiğini, gelişmelerin istediği kıvama gelmesi ile birlikte IŞİD’e müdahale ettiğini öne sürdü. Muhalif komutan, Suriye’de IŞİD’i ortaya çıkaran, besleyen kaynağın Esed rejimi olduğunu ve Beşşar Esed iktidarda kaldıkça bu savaşın etkilerinin tüm dünyayı daha derinden sarsacağını düşünüyor.

 

Ageydi, Rusların Irak Kürdistanı'nı ABD'ye kaptırdığı gibi Suriye'de aynı hataya düşmek istemediğini bundan dolayı YPG'yi desyeklediklerini söyledi.
[Fotoğraf: AJT-Yılmaz Bilgen]

 

Demokratik Suriye Birliği formaliteden ibaret'

Ageydi, 13 Ekim’de PYD öncülüğünde oluşturulan ve içinde Arap ve Süryani silahlı grupların da yer aldığı Demokratik Suriye Birlikleri’ni de eleştirdi.

ABD’nin havadan silah ve mühimmat yardımında bulunduğu bu birliklerin yapısı, geçmişi ve hedefleri itibarı ile Suriye sorununun çözümünde herhangi bir etkisinin olacağına inanmadığını ifade eden komutan, bu yapının ABD tarafından muhatap alınmasını 5 yıllık hatalar dizisinin son halkası olarak nitelendirdi:

"Bölgesel ve oldukça sınırlı bir yapı olan Demokratik Suriye Birliği, PYD’ye daha fazla meşruiyet kazandırma girişimidir. Bu askeri yapıda Kürtler dışında Arap, Türkmen ve Süryanilerin varlığının ise yok denilecek kadar az olması her şeyin basit bir formaliteden ibaret olduğunu gösteriyor."

'Rusya, Irak Kürdistanı hatasını tekrarlamak istemiyor'

"PYD, hem ABD hem de Ruslardan destek görüyor. Dışarıdan bakılınca bu durum garip karşılanabilir ancak her iki devletin PYD’nin yanında yer almasının birincil sebebi savaşın devam etmesine yönelik arzularıdır. Çünkü onlar da biliyor ki, Suriye’nin bir ve bütün olmasına hizmet etmeyen her inisiyatif savaşın daha fazla uzamasına sebep olacaktır. Irak Kürdistanı’nı ABD’ye kaptıran Ruslar Suriye’de aynı duruma düşmek istemiyorlar. PKK ile olan köklü ilişkileri onları bu konuda biraz daha fazla umutlandırıyor. Ancak burada unutulan husus, Suriye’nin müstakil bir Kürdistan için sosyal ve coğrafi yapısı gereği uygun fırsatlar sunmadığıdır. Suriye’de tek bir toprak parçası üzerinde kurulu devlet yapısı Kürtler için mümkün olmayacak. Bu imkânsız bir girişim ancak henüz büyük devletler de ayrılıkçılık yanlısı Kürtler de bunun farkında değil."

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.