Sosyal Medya

Coğrafyamız

Robert Fisk: Ortadoğu depreme hazır olmalı

Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmayla ilgili kaleme aldığı yazıda 'Bölgenin dengeleri sonsuza kadar değişti mi?' sorusunu soruyor ve ABD'nin Şiilerin tarafını tuttuğunu savunuyorİngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1 grubu) arasında yürütülen nükleer müzakerelerde varılan anlaşma hakkında bir yazı kaleme aldı. Fisk, nükleer anlaşmayı "Şiilerin zaferi" olarak nitelendirdi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Robert Fisk, "ABD'liler Ortadoğu'nun mezhep savaşında Şiilerin tarafını tuttu" yorumunu yaptı. "Ortadoğu'da güç dengesi değişiyor mu?" sorusuna yanıt arayan ve "Ortadoğu bir depreme hazır olmalı" diyen Fisk'in yazısından bazı satırlar şöyle:

"Oğullarını 11 Eylül'de insanlığa karşı suç işlemeye gönderen, Usame bin Ladin'i yaratan, önce Taliban'ı daha sonra Irak ve Suriye'de Sünni İslamcıları destekleyen, emirleri ile prensleri IŞİD'i destekleyen Sünni Müslüman devletlerin etkili oldukları dönem son buluyor."

"Washington, Körfez'in yıpranmış prenslerinden ve onların bağnaz öğretilerinden, (ABD silahlarına para vermedikleri sürece) sinir bozucu zenginliklerinden ve Yemen'deki berbat iç savaşlarından bıktı. Şimdi gözdesi Şii İran. İran Obama yönetimini, Sünni Vahabi IŞİD'i yok etmek istiyorsa, ki bunu Tahran da istiyor, Esad rejimini desteklemesi için ikna etmeye çalışacak."

'IŞİD DE DEHŞETE DÜŞMÜŞ OLMALI'

"Doğru haber aldıkları varsayılan Arap kaynaklarına bakılırsa, Kerry ve Zarif beyler, Viyana'da tam da bu konu üzerinde uzun saatler boyunca görüşme yaptı. Belki de görüşmelerin bunca uzamasının nedeni buydu. Yoksa Şam'dan şampanya kadehi çınlamaları mı geliyor kulağımıza?"

"Tabii IŞID de İran'ın yeni anlaşmasından Netanyahu kadar dehşete düşmüş olmalı. (...) Bibi (Binyamin Netanyahu) ile IŞİD'in, ne denli kısa bir süre için bile olsa, aynı safta yer alması, hayret verici. Suudi Aranistan da İran'a aynı gözle baktığından (Suudi Kraliyet ailesinden bir isim İslam Cumhuriyeti'ni pek de kibar olmayan bir ifadeyle, "yılan başı" diye nitelemişti) en azından iyi bir vodvil izleyeceğiz demektir."

'İRAN TARİHİ BİR FIRSATLA KARŞI KARŞIYA'

"Ama İran'ın yeni statüsünden kaçış yok artık. Federica Mogherini'nin Viyana'da zarif bir ifadeyle dediği gibi, 'İran, Ortadoğu'da olumlu bir rol oynamaya hazır olduğunu gösterebileceği tarihi bir fırsatla karşı karşıya. İran bölgedeki anlaşmazlıkların çözümünü sağlayabilecek şekilde etkisini kullanabilir.' Mogherini tek bir kelime kullanabilirdi: Suriye."

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.