Sosyal Medya

Coğrafyamız

PYD'yi protesto için kendini yaktı!

Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde, Demokratik Birlik Partisi (PYD) Ofisi önünde bir kişi kendini ateşe verdi.Rûdaw'ın edindiği bilgiye göre; Rojavalı (Suriye Kürdistanı) Welid Abdurrahman (43, bugün öğle saatlerinde PYD binasının önünde oturma eylemine başladı.

Sözkonusu kişi, saat 18.45 sıralarında da kendini ateşe verdi.

Çevredekiler, Welid Abdurrahman'ı hastaneye kaldırdı.

Welid Abdurrahman'ın oğlu Azad, babasının eylemiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“15 yaşındaki kardeşim Bırin, bize haber verilmeden 3 gün önce PYD tarafından PKK'ye katılmak üzere gönderildi. Babam da PYD aracılığıyla kardeşimi istedi. PYD bürosu sorumlusu da kardeşimin Kandil'de olduğunu ve kendilerinin birşey yapamayacağını söyledi.”

Azad, “Babam PYD yetkililerine, ‘Oğlumu geri getirmezseniz kendimi yakarım' dedi, ancak PYD'nin Süleymaniye sorumlusu Garib Heso isimli kişi, ‘Yak kendini' diye cevap verdi. Babam da kendini yaktı” diye konuştu.

Rûdaw Süleymaniye muhabiri Salar Reza, Welid Abdurrahman'ın iki eliyle vücudunun yüzde 23'ünde yanık oluştuğunu ve hastanede tedavi edildiğini aktardı.

Welid Abdurrahman, "PYD binasına tepkimi göstermek için gittim. Çünkü dün akşam saat 21.00'e kadar Ranya ilçesindeydi. Geri gönderilmesini istedim" dedi.

Welid Abdurrahman'ın oğluyla telefonda görüşme isteğinin ise reddedildiği öğrenildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.