Sosyal Medya

Makale

Koronavirüs aşısının eğrisi doğrusu

Maalesef söz konusu Covid olunca her kafadan bir ses çıkıyor.

Bilen de konuşuyor bilmeyen de.

Çoğunun hak, hakikat diye bir derdi yok; zannını haykırıyor sadece.

Çevremde aşıya karşı çıkanlara da savunanlara da gerekçelerini soruyorum; istisna bir iki kişi dışında sağlıklı bir cevap verebilen yok. 

Komplo teorilerini yabana atmıyorum ama bunu paranoyaya bağlamanın anlamı da yok.

Aşı ile ilgili kısa bilgi vereyim kararını siz verin:

AŞI NEDİR, NİÇİN YAPILIR?

Aşı, vücutta antikor (savunma parçacıkları) oluşturmak için yapılır.

Antikor her bakteri veya virüs için farklıdır.

Vücuda bir bakteri/virüs girdiğinde (onun antikoru önceden vücutta oluşmuşsa) antikor parçacığı gidip o virüs veya bakteriye yapışır. Böylece vücudun savunma hücreleri için hedef işaretlemesi yapar.

Savunma hücreleri, işaretlenmiş bu mikrop veya virüsleri hastalık yapmalarına fırsat vermeden hemen yok ederler.

Aşılar 2 çeşittir:

     1-İnaktif Aşılar: Öldürülmüş veya zayıflatılmış (hastalık kabiliyeti yok edilmiş) bakteri/virüslerden yapılır.

     2-Genetik Parçalı Aşılar: Virüs veya bakterinin genetik yapısının bir kısmı ile (daha çok mRNA denen kısmıyla) yapılır.

AŞININ ZARARI VAR MI?

Genetik parçalı aşılar son yıllarda uygulanmaya başladı. Mazisi uzun olmadığı için bunların zararları ile ilgili (en azından benim bildiğim) kayda değer bir bilgi yok ve zararsızdır diye iddia etmek de mümkün değil.

İnaktif aşılar, yaklaşık 100 yıldır kullanılıyor. Aşının ana temelini oluşturan inaktive olmuş bakteri/virüsten kaynaklı ciddi bir yan etki görülmüş değil.

Fakat aynı şeyi aşıyı oluşturan yan unsurları için söylemek mümkün değil.

Öldürülmüş veya etkisiz hale getirilmiş bakteri/virüsün bu inaktif (etkisiz) etkisini devam ettirmek, aşının başka bakteri/virüsle bulaşmasını engellemek ve aşının raf ömrünü korumak için birçok farklı madde kullanılıyor.

İşte bu maddelerin bazıları için ciddi yan etkileri/zararları bilimsel olarak konuşuluyor. Özellikle uzun yıllar aşılarda kullanılan civa çok tartışıldı ve son yıllarda civa kullanımı yok denecek kadar azaldı.

Aşıda şimdiye kadar yaşanan en tehlikeli durum aşının bayatlaması olmuştur.

Soğukta saklanması gereken aşılarda soğuk zincire riayet edilmemesi ve miadı geçmiş aşıların kullanılması sonucu ölüme varan vakalar oldu.

90’lı yıllarda bayat aşı yüzünden Doğu ve Güneydoğuda birçok ölüm ve nöral felç vakaları oluştu. Bu aşıların önemli kısmı askeri ekiplerce yapıldığı için TSK yıpranmasın diye hukuki girişimler beklenen sonuca ulaşmadı. Soruşturmalar olması gerektiği gibi yapılmadı. Medyada gündeme bile gelmedi.

Zaten yıllarca PKK tarafından fısıltı gazetesinde askeriyenin içine kısırlaştırıcı ajan/madde kattığı aşılarla Kürtleri kısırlaştırıp Kürt nüfusu azaltmaya çalıştığı iddiası vardı. (Ben inanmasam da) Bu olaydan sonra insanların kafasındaki şüphe arttı.

Sadece Türkiye’de değil; dünyanın birçok yerinde (özellikle Ortadoğu ve 3. Dünya bölgesinde) Batı tarafından sağlık desteği olarak verilen ilaç ve aşılar içinde kısırlaştırıcı ve başka hastalıklara sebebiyet verecek ajanların olduğu iddiasını dile getirenlerin sayısı bayağı fazla.

Batı bunu yapabilecek ahlaksızlığa ve aç gözlülüğe sahip. Ama bazı şeyler de var ki öyle alenen yapılması mümkün değil.

Covid aşısına karşı çıkanlar, ilacın yan etkisinden ziyade bu aşının yanında gizlice ve art niyetle yerleştirilebilecek çip veya zararlı maddelerden endişeli.

İnaktive edilmiş (Çin kökenli) aşıya güveniyorum çünkü doğal; ama aşı sıvı içindeki olan/olabilecek ajanlar/maddeler konusunda bir şey diyemem. Ya da inaktivesi başarılamamış da olabilir.

Aşıya eşlik eden maddelerin analizi hem mikroskobik hem de kimyasal testlerle çok rahat yapılabilir. Herhalde Sağlık Bakanlığı bunu yapıyordur veya yapacaktır.

Almanya ve ABD’nin ürettiği genetik parçalı aşılar için olumlu veya olumsuz bir fikrim yok. Ama tüm bu aşıların içine (kimyasal maddeler için bir şey diyemem) yetkilerin bilgisi olmadan çip katılmasını mümkün görmüyorum.

Çünkü ne kadar küçük olursa olsun herhangi bir kişi mikroskop altında o çip görüp belgeleyebilir.

Benim aşıyla ilgili bildiklerim bunlar; vurmak veya vurmamak kararı sizin. Anormal bir gelişme/bilgi olmazsa ben Çin aşısını vurdurmayı düşünüyorum.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.