Sosyal Medya

Makale

İzleye İzleye Tükeniyoruz

Hayatı film gibi, film ve dizileri gerçek hayatmış gibi izleyen bir toplum olduğumuz için dizi ve film üzerinden yönledirilip şekillenmek kaçınılmaz oluyor.

Yeni nesil pek bilmez; 80'lerde DALLAS diye bir Amerikan Dizisi vardı. 

Petrolcü bir ailede kardeş kardeşin altını oyar; malına, mülküne hatta avradına kadar el koymaya çalışırdı.

O zaman tek bir TV kanalı olması nedeniyle tüm Türkiye bu diziyi izlerdi.

Sonuçta maalesef ki yüzlerce yılda Ahi Ervan ahlakıyla şekillenmiş, bir düzene konmuş ticari hayatımız, Dallas dizisiyle beraber dejenere oldu.

Bu tarihe kadar aralarındaki mal alışverişinde çek-senet nedir bilmeyen, sözün senet olduğu ticaret âleminde, 80'lerin sonuyla beraber her türlü ticari ahlaksızlık baş göstermeye başladı.

Ahlakımızı sadece Dallas dizisi bozmadı:

Akabinde furya olarak başlayan Brezilya dizileri ve bizim yüz karamız Aşkı Memnu gibi diziler aile yapımızı yerle bir etti.

Namus için adam öldüren bir kültürden aile içi her türlü sapkın ilişkiyi normal karşılayan bir topluma döndük.

Hababam Sınıfı filmleri her ne kadar sempatik gelse de eğitim hayatımızın tembelliklerini ve haylazlıklarını meşru ve şirin gösterdi.

Gençlik arasında adi suç örgütlerinin/mafyanın özendirilmesini/yüceltilmesini Kurtlar Vadisi sağladı.

Kurtlar Vadisi, ayrıca toplumun büyük bir kesiminde ülke ve dünya siyasetini mafya ve komplo teorileri üzerinden okuma alışkanlığını da getirdi.

Başrol oyuncularının lüks ve ihtişamlı hayat yaşadığı, pahalı arabalara bindiği, her gün sevgili değiştirdiği diziler gırla gidiyor.

Ve yetişen genç neslin hayallerinde bu tipler ve bu tip yaşamlar var.

Helal haram demeden, çalışmadan/bedel ödemeden kestirmeden köşeyi dönmeyi bu lüksü yaşamak istiyorlar. 

Haliyle değerlerin ayakaltına alındığı, sevgi ve saygının kalmadığı, her türlü aldatmanın/dolandırıcılığın olduğu bir hayatı film gibi izliyoruz şimdi.

Üstelik tüm bunlar yetmezmiş gibi, Netfilix denen dizi ve film platformunda her türlü cinsel sapkınlığın meşru ve sıradan gösterildiği dizi ve filmlerle yeni neslin beyni ayrı bir şekilde iğdiş ediliyor, zehirleniyor.

İslami bir derneğin, genç üyeleri arasında whatsapp üzerinde kurduğu gurupta, LGBT karşıtı cümleler kurduğu için buna tepki verip ayrılan başörtülü Müslüman kızlarımız olduğunu biliyorum.

İzleye izleye aptallaşıyoruz, değişiyoruz ve kendimizden uzaklaşıyoruz.

Kendini, ahlaki ve imani değerlerini önemseyenlere hatırlatmak istedim.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.