Sosyal Medya

Makale

Müslümanlar Bugün Konuşmayacaksa Ne Zaman Konuşacak?

İnsanlar bazen varlık içinde yokluk yaşarlar.

Bazen kazanıyorum zannederken aslında kaybediyordur ya; işte bu dönem öyle bir dönem.

Kazanç sandığımız şeyler tek tek kaybımız oluyor.

28 Şubatta, egemenlerin topyekûn saldırısı altındayken bile bu kadar kaybetmemiştik, hatta kazanmıştık. 

Belki mali kaybımız çoktu ama insanlığımızı, imanımızı ve en önemlisi onurumuzu korumuştuk.

Bedenlerimiz direkt veya dolaylı yoldan esir olsa da ruhumuz özgürdü. Göğsümüzü gere gere hakikati haykırıyorduk.

Haklı olmanın, mazlum olmanın verdiği gücü, o günleri yaşayanlar iyi bilir.

Bugünse haksız olmanın ezikliğini yaşıyor o günkü ruhlar.

Tarihin çoğu döneminde olduğu gibi bugün de Müslümanlar iktidar imtihanında başarısız oldular.

İktidar nimetinden doyasıya faydalananlar, dünyevi metalarını artırırken uhrevi metalarını ve manevi değerlerini kaybettiler. 

İman gitti, onur gitti, aile gitti, nesil gitti ama biz hala kazandık sanıyoruz.

Eskiden dünyevi çıkarlar karşısında zerre eğilmeyen kafalar bugün nokta kadar menfaat için virgül gibi iki büklüm oldular.

İktidar nimetinden kana kana içince Talut’un bir kısım askerleri gibi içimizi bir korku sarıverdi. Şuan kazanç sandığımız çöplükleri kaybetme korkusuyla her şekle girmeye başladık.

Daha önce en ufak bir hak ihlalinde ayağa fırlayan Müslümanlar, bugün daha ağır hak ihlallerinde gıkları çıkmıyor. Çünkü şuan iktidardakiler bizden…

Adalet söz konusu olduğunda bir Müslüman için “bizler ve onlar” yoktur; “haklı veya haksız” vardır. Haksız, babamız dahi olsa karşısında durmamız lazım. Zaten Allah (cc) da buyurmuyor mu ki; 

“Ey İnananlar! Kendiniz, ana babanız ve yakınlarınız aleyhine de olsa, Allah için şahit olarak adaleti gözetin…” 

Bugün işçi haklarını, kadın haklarını, hayvan haklarını daha çok solcular savunuyor, Müslümanlarsa muhalefet ediyor. Oysaki herkesten önce Müslümanların haktan yana olması gerekmez miydi..?

Bugün hukukun temel ilkeleri çiğneniyor, zorlama yorumlarla insanlar ceza alıyor. Suç iddiaları o kadar tutarsız ki insanlar gülüyor artık.

Gazeteci Emin Çölaşan hakkında FETÖ’cü olduğu iddiasıyla dava açılmış. Çölaşan’ı zerre kadar sevmem, fırsat bulsa tüm Müslümanları bir kaşık suda boğacağına inanırım. Çölaşan için CIA veya MOSSAD ajanıdır, ülkeyi satar dense inanırım ama bu adamın FETÖ’cü olduğuna kimseyi inandıramazsınız.

Bank Asya’ya çalışma ruhsatı veren, açılışına katılan, birçok bankaya tanınmayan imtiyazları tanıyan, 15-27 Aralık sonrasında bile faaliyetini sürdürmesine izin verenlerin ceza almadığı bir yerde bu bankaya para yatıranlara (17-25 Aralık sonrası yüklü meblağ yatıranları kastetmiyorum) ceza verilmesi adil değildir.

Kendisi FETÖ’cü olmadı halde sadece yakını FETÖ’cü diye ihraç edilen veya hak ettiği memuriyeti verilmeyenler var. 

Hani suçun şahsiliği ilkesine ne oldu? Hani bir evlat babasının veya bir baba evladının suçundan sorumlu tutulamazdı..?

FETÖ’nün nasıl sinsi bir yapı olduğunu, insanları aldattığını hepimiz biliyoruz. Bu yapının aldattığı/kandırdığı insanların meslekten ihraç edilmeleri belki kâğıt üstündeki hukuk kurallarına uygun olabilir ama bunu hangi vicdana kabul ettirebilirsiniz?

FETÖ’ye “ne istedin de vermedik?” diyerek her türlü desteği verdiğini itiraf eden, Türkçe Olimpiyatlarına katılan, sahneye çıkıp “yeter artık dön yurduna, bitsin bu hasret…” diyen ve eli altında MİT, JİTEM, Emniyet İstihbaratı bulunmasına rağmen “beni aldattılar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gösterilen anlayış ve hoşgörü niçin sıradan insanlara gösterilmez?

Tamam, anlıyorum iktidara karşı ses çıkarmak öyle kolay değil peki diğer konularda niye sesimiz çıkmaz?

Aileler yıkılıyor, boşanmalar artıyor, Müslümanlar feministleşiyor, nesil elden gidiyor, Deizm hızla yayılıyor, sapkınlık/sapıklık kol geziyor, adliyeler ve cezaevleri taşıyor, toplumda güven kaybolmuş, sürekli bir çatışma/atışma var, bizi biz yapan güzel değerlerimiz tek tek kayboluyor…

Ey Müslümanlar;

Nereye bu gidiş?

Bugün konuşmayacaksanız, ne zaman konuşacak ne zaman silkineceksiniz..? 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.