Sosyal Medya

Makale

Yerel Seçimler İptal Olsun

Gündem yerel seçimler; her köşe başında, bilbordlarda devasa aday adayı afişleri.

Herkes merakla kimin aday olacağını soruyor.

Lakin sorulması gereken soruyu kimse sormuyor:

Aday olan biri, seçimi kazansa bile 5 yılda alacağı maaştan kat be kat fazlasını seçim çalışmaları için niçin harcar?

Siz; idealizm, vatan sevgisi veya milletine hizmet etme aşkı diyebilirsiniz mümkündür, lakin gördüklerim ve yaşadıklarım beni farklı düşündürüyor.

Yerel yönetimlerde çok ciddi yolsuzluk/hırsızlık iddiaları var.

Geçenlerde sosyal medyada Sayıştay’a ait olduğu söylenen bir rapor dolaşıyordu ki tam anlamıyla skandal iddialar içeriyordu. Belediyelerde hırsızlıklar diz boyu deniyordu.

Bununla ilgili resmi makamlardan lehte veya aleyhte bir açıklama duymadım.

İddiaların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bilmiyorum;

Ama yaşadığım şehrin (Adana) eski belediye başkanlarından birinin yolsuzluk iddiasıyla İç İşleri bakanlığınca görevden alındığı, hali hazırda başkanlık koltuğunda oturan kişinin ilk mahkemece ihaleye fesat karıştırmaktan suçlu bulunduğu, Ak Parti’nin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilin Belediye başkanını istifa ettirmesi bana bu iddiaların doğru olduğu kanaatini veriyor.

Yerel yöneticilerin çoğunun aldığı maaş ile sahip oldukları arasında uçurum var (Sadece yerel yöneticiler değil elbet).

Yolsuzlukların yanında birde kocaman beceriksizlikler var.

Öyle başkanlar gördük ki bir bakkal dükkânı teslim edilse orayı işletemeyip iflas ettirecek bu adamlara bir şehrin anahtarı teslim edildi, sonuçta iflas eden belediyeler ve biriken dağ gibi borçlar…

Yeni gelen başkanlardan ilk duyduğumuz klasik laf:

Enkaz devraldım…”

Neredeyse tüm belediyelerde yeni gelen başkan mevcut kadronun (eski başkanın ekibini/adamlarını) büyük çoğunluğunu işten çıkarıp kendine yakınları işe alıyor.

Tabi işten atılanların tazminatları/hak edişleri ile ihtiyaç olmadığı halde işe alınanların maaşı, milletin cebinden çıkıyor.

Yerel yönetimlerdeki bunca bozuk ve kirli çarkın temizlenmesi, temiz bir siyasetin yeniden inşası için şahsen yerel seçimlerin iptal edilip belediye başkanlarının mülki idareciler gibi merkezden atanması taraftarıyım.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.