Sosyal Medya

Makale

Haktan Kaçarken Batıla Yakalanmak

-Güzün gelişi yazdan bellidir-

İnsan, inanmak için her şekilde hazırdır. Zira mayasında (fıtratında) iman iksiri her daim bulunur. Bu yapısı onun için hem fayda hem da zarar üretir. Faydalıdır, çünkü hayatın zorluklarıyla mücadele ederken bükülmeden, düşmeden ayakta kalmanın yolu doğru bir inançla sağlanır. Zararlıdır, zira yaşam, sahte inançların cirit attığı ve çok kişiyi ağına doladığı tuzaklarla doludur.

İnanmanın içini din doldurur. Allah’ın indirdiği gerçek dinin amacı, insanın şerefinin korur. Diğer suni/üretilmiş olanlar, insana tasma takar ve bir yere bağlar.

Tarih boyunca din ve dinsizlik değil dine karşı din savaşları verilmiştir. Allah’ın indirdiği ile insanların arzularının ürettiği diğer batıl dinlerin…

Batıl inanç çeşitleri o kadar sinsi ve o kadar çeşitlidir ki suyu her yerde bulandırır. Bu şekilde gerçeğin aranıp bulunması bir hayli zorlaşır.

Her şeye rağmen gerçek din, insanoğlunun tarihe çıktığı ilk anlardan itibaren vardır. Zaten onun tamamen kaybolduğu ve görülemez hâle geldiği an kıyâmet kopacaktır.

Tîn suresi Âdem (as)’den Muhammed (sav)’e varıncaya kadar dinin var olduğunu dile getirir. Buna göre din, insanın yalanlayamayacağı kadar kadim bir tarihe sahiptir. Zira hiçbir batıl ömrünü bu kadar uzun sürdüremez. Evet, kötülük de uzun bir tarihten çıkıp gelir. Nitekim bu uzun tarihi seyir, onun da varlığına delildir.

Kendilerine Kitap verilenler bunu gayet iyi bilir.

“O’nun (herkesin Rabb’i olduğu gerçeği) kabul edildikten sonra hâlâ Allah hakkında tartışmaya girenlerin bütün karşı çıkışları Rableri katında geçersizdir. Allah’ın öfkesi onların üzerinedir. Onlar için şiddetli bir azap da vardır. Çünkü hakikati ve (insanın adil bir seçim yapabilmesi için gereken) ölçüyü vahiyle bildiren O’dur. Sen nereden bileceksin belki de o saat (kıyâmet) yakındır. (Şura suresi, 16, 17. ayetler)

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');