Sosyal Medya

Makale

F-35 Savaş Uçaklarının Teslimini Yunanistan ve İsrail lobileri mi engelliyor?

Değerli dostlar, 12-05-2018 tarihinde ‘’ İsrail ve Yunanistan’ın tehlikeli oyununa dikkat’’ başlığıyla çıkan yazımızda şöyle yazmıştık ‘’Yunan asıllı Amerikalılar ile Yahudi Amerikalılar, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satılmasını engellemek için yoğun lobi yaptıklarını’’ yazmış bu konuda kendi çapımda uyarı vazifemi yapmıştım.

Öyle görünüyor ki, Yunanistan ve İsrail’in lobi faaliyetleri ABD kongresi üzerinde etkili olmakta, F 35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satılmasını engellemek için daha fazla uğraşacaklar.

Amerika’nın resmi açıklamalarına bakınca gerekçe olarak da; Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sisteminin alınması gösteriliyor.

Rusya’dan alınacak S-400 savunma sistemi gerekçelerden bir tanesidir. Amerika, İsrail, Yunanistan ve diğer Batı medyasında çıkan yorumlarda, rahatsızlığın sadece S-400’ler olmadığını anlıyoruz.

Yukarıda adını zikrettiğim ülkelerin Türkiye ile ilgili asıl rahatsızlıklarını özetlersek şunları görürüz; Türkiye’nin kendi önceliklerine önem vermesi, savunma sanayisini geliştirme çabaları, çoklu dış politika izlemesi, Somali ve Katar’dan sonra Sevakin adasında da askeri üs kurma ihtimali, Filistin’de İsrail’in uyguladığı vahşeti ve buna sesiz kalan Batı’yı eleştirmesi ‘’Dünya beşten büyüktür’’ gibi pek çok konu var..

Özellikle İsrail ve Yunanistan’ın F 35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satılmasını engellemek için yürüttükleri çabaların arka planında Doğu Akdeniz’de bulunan doğal gazı çıkartıp işletmesinde Türkiye’yi denklem dışı bırakma çabaları yatıyor.

Çünkü devletlerin gücünü, sahip olduğu toprakla, nüfusla ve en önemlisi teknoloji ve askeri kapasiteyle ölçerler.

Bu çerçevede, Yunanistan’ın Ekathimerini gazetesi, F 35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satılmasının Doğu Akdeniz’de ki enerji kaynaklarının kullanılmasını zora sokacağını hep yazıp durdu.

Türk İsrail ilişkilerinin gerginleşerek devam etmesini fırsat gören Yunanistan, İsrail ile ilişkilerini geliştirerek Türkiye’yi zor durumda bırakmak için her yolu deneyecektir.

Peki, Türkiye ne yapmalıdır?

Bize göre Türkiye, İsrail ve Yunanistan’ı dengelemek için Mısır politikasını revize etmelidir. 24-08-2017 tarihindeki yazımızda kısaca bu konuya değinmiştim. Gelişmeler o gün söylediklerimizi bugün teyit ediyor. Türkiye, Yunanistan ve İsrail’in politikalarını dengelemek için Sisi yönetimine rağmen, Mısırla belli konularda ittifak etmesini zorunlu hale getirdiğini düşünüyorum.

Türkiye ile Mısır’ın ittifakı her iki toplumun faydasına olacaktır. Çünkü Yunanistan ve İsrail toplantılarına Mısır’ı daha önce davet ettikleri halde son iki toplantıya Mısır’ı davet etmemelerinde anlaşılıyor ki, Mısır’ı da denklem dışı bırakmak istiyorlar.

Bu arada devletler genellikle ittifaklar sayesinde güçlerini artırmayı amaçlarlar. Uluslararası ilişkiler uzmanı Joshuas S. Goldestein derki ‘’ Güç unsurlarının hiçbiri, ittifaklar kadar hızlı ve kesin bir biçimde değişmez’’ Dolaysıyla değişen durumlara göre ittifakları geliştirmek aklın ve şartların bir gereğidir.

 Dünya siyasi tarihine baktığımızda genellikle ittifakların, algılanan tehditleri sınırlandırmak için yapıldığını görürüz.

İsrail ve Yunanistan Doğu Akdeniz’de ki enerji paylaşımında Türkiye’yi denklem dışı bırakmak için F 35 savaş uçaklarının Türkiye’ye satılmasını engelleme çabaları, bu ikilinin ileride oluşturacağı tehdidin boyutlarını gösteriyor.

Bu tür tehditlere karşı, Türkiye’nin önünde ne tür seçenekleri vardır? Türkiye’nin Mısırla belli konularda ittifak kurma şansı olursa, İsrail ve Yunanistan’ın oluşturacağı tehdidi sınırlandırabilir mi?

Zira unutulmaması gerekir ki, Doğu Akdeniz’in geleceği, Türkiye’nin geleceğinin şekillenmesinde önemli rol oynayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');