Sosyal Medya

Makale

Emperyalizm ve Siyonizm Çatışması

 Aynı kökten gelen, yüzyıllardır birbirini besleyen bu iki yapının çatışması pek mümkün gözükmese de yaşananlar, çatışmayı gösteriyor.

Arkası karanlık bu şeytani yapıların, kapalı kapılar ardında ne konuştuklarını, neyin kavgasını verdiklerini, plan ve programlarını kendi adıma bilmem elbette mümkün değil.

Müntesiplerinin/temsilcilerinin söyledikleri, yaptıkları ve hedeflediklerini okuyarak bir çıkarım yapmak istiyorum.

Küresel Emperyalistler ve Siyonistler, aynı ailenin (çoğunluğu Yahudidir), aynı meclisin üyeleridir. Küresel sömürünün ve zulmün aklı Siyonizm, icrası Emperyalizmdir.

Aslında tek olan bu yapı, mensuplarının öncelikleri açısından ikiye ayrılıyor:

Emperyalistler veya diğer adıyla Küresel Sermaye, işin parasal/varlık boyutunu önceler. Dünyanın yeraltı ve yerüstü zenginliklerini elde tutmanın hesaplarını yapar.

Siyonistler, işin ideolojik/inanç boyutunu önceler. Kabaladan, Tevrat’tan ( kuruntularından) kendine ideolojik hedefler çıkarır ve insanlığa bu hedefler üzerinden hükmetmeyi hedefler.

Varlığı daha eskiye dayandırılsa da günümüze yansıyan etki açısından Haçlı Seferleriyle varlık/etki bulan bu yapı (Siyonizm ve Emperyalizm) 2000 yılına kadar yekvücut halde yol aldı.

1897 yılında İsviçre’de yapılan Birinci Siyonist Kongresi'nde alınan kararlarda; 50 yıl içinde Filistin topraklarında bir İsrail Devleti’nin100 yıl içerisinde de Nil'den Fırat'a kadar 'Büyük İsrail' Devleti’nin kurulması hedefi konmuştu.

2000 yılına gelindiğinde ortada Büyük İsrail devleti olmadığı gibi ufukta böyle bir şey de gözükmüyordu.

Siyonizm için semboller/tarihler ve vaatler büyük önem taşır. Birkaç yıl gecikmeli de olsa “Büyük İsrail’inher ne pahasına olursa olsun kurulması gerektiğini savunuyor. Bunun için dünyayı ateşe vermekten bile çekinmiyorlar.

Küresel Sermaye, Büyük İsrail’in kurulmasına karşı olmamakla beraber, bugünkü şartlarda küresel ekonomik ve siyasi dengenin bozulmadan kurulamayacağını biliyor. Böyle bir girişimde kendileri ve kurdukları sömürü çarkı büyük zarar görecek.

1980’lerle beraber “Globalleşme/Küreselleşme” projesine start verilirken Küresel sermaye sahipleri, dünyayı çok uluslu şirketlerinin yönettiği tek pazar haline getirmeyi hedeflerken; Siyonistler ise Siyonist Yahudi aklın yönettiği tek bir dünya devletini hedefliyorlardı.

Küresel Sermaye, BOP’a (Büyük Ortadoğu Projesi) Fas’tan Çin’e kadar büyük bir Pazar gözüyle bakarken; Siyonistler BOP’a Büyük İsrail Projesi şeklinde baktılar.

Küresel Sermaye, İsrail’i kurup büyütmesine rağmen İsrail ve Siyonist yöneticilerinden çok zarar gördü.

İsrail’in saldırgan ve işgalci tehdidi nedeniyle Ortadoğu’da istediği ekonomik istikrarı ve veriyi bir türlü alamadı. 

Küresel Sermaye, 1990’lı yıllara gelirken, ekonomik çıkarlarına büyük zararlar veren (şımarık çocukları) İsrail’in kafesine (1967 sınırlarına) konmasını, kimsenin saldırmadığı ve kendisinin de kimseye saldırmadığı bir ortam oluşturmaya çalıştılar.

Bunun için Yaser Arafat/Mahmut Abbas ile İsrailli yetkilileri barış masasına oturtmaya; bölge ülkelerini de bu barışa zorladılar. Fakat şımarık İsrailli Siyonist yetkililer hep bu barış adımını baltalayıp durdular.

Clinton ve Obama gibi Küresel Sermayenin hizmetkârları İsrail’i ABD’nin ekonomik yaptırımlarıyla tehdit edip dizginlemeye çalıştılar. 

Küresel Sermaye, yükselen milliyetçi tavırlar ve ekonomik krizler nedeniyle ABD, Avrupa ve Uzakdoğu’da ciddi güç kayıpları yaşadı. Kendileri güç kaybederken Siyonizm güç kazandı.

Nitekim ABD seçimlerinde Küresel Sermayenin adayı Hillary Clinton, Siyonizm’in desteklediği Trump’a karşı seçimi kaybetti.

Trump, ABD’nin milli çıkarları doğrultusunda keskin adımlar atarken, Küresel Sermayenin dünyanın dört bir yanında ördüğü ekonomik ve siyasi ağ ciddi zararlar gördü/görüyor.

Küresel Sermaye Trump’u, kirli ilişkileri üzerinden vurup uzaklaştırmak isterken; Trump da bu hamlelere karşılık Siyonizm’le daha sıkı ilişkiler içinde olmaya başladı.

ABD yönetimin desteğini alan Siyonizm/İsrail Devleti, “Büyük İsrail” için fiili adımlar atmaya daha hırçın ve daha pervasızca yürümeye başladı.

Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Mısır, Suriye, Ürdün ve Irak’a rağmen Büyük İsrail Devletinin kurulması mümkün değil.

Suudi Arabistan, Ürdün ve Mısır ABD’nin baskı ve şantajlarıyla İsrail’in yanında duruyor.

Suriye ve Irak’ın zaten kendine hayrı yok. Geriye İran ve Türkiye kalıyor.

Yapılan antlaşmaya rağmen İran’a tekrar uluslararası ambargo uygulatmak için çabalıyorlar. ABD Başkanı Trump bu yönde adım attı. Diğer yanda İran içindeki muhalifler üzerinden karışıklık çıkararak İran’ı güçsüz bırakma amacındalar.

Suriye ve Irak hattı boyunca PKK ve PYD kontrolünde kurduracakları bir Kürt Devleti ile Türkiye’yi kapıştırarak Türkiye’yi de Büyük İsrail’e itiraz edemeyecek duruma getirmek istiyorlar.

(15 Temmuz Darbe girişimini de bu bağlamda değerlendirmek gerek.)

Planı önceden fark eden Türkiye, El Bab ve Afrin Harekâtıyla kendisine kurulan tuzağı şimdilik bertaraf etti diyebiliriz. Ama içerdeki Siyonist odakların hala güçlü ve aktif olduklarını unutmamak lazım.

Büyük İsrail için sadece Ortadoğu ülkelerinin etkisiz hale getirilmesi yetmez. Ortadoğu üzerinde hesapları olan AB ülkelerinin, Rusya ve Çin gibi diğer güçlerin de buna itiraz edemeyecek hale getirilmesi lazım.

ABD, AB, Çin ve Rusya arasındaki ticari ve siyasi gerilimi buna bağlıyorum.

Kanaatim odur ki Siyonizm rüşvet, şantaj ve küçük çaplı askeri ve ekonomik çatışmalarla bu ülkeleri dize getiremezse 3. Dünya savaşını tetiklemekten geri kalmayacaktır. Evangelist Hristiyanlar bu savaşa dünden hazır.

Küresel Medyadaki Siyonist ekip düzenli olarak ABD-Kuzey Kore, AB-Rusya, Körfez Arap ülkeleri-İran sürtüşmesini sıcak tutuyor. Ufak bir kıvılcım dünyayı ateşe verebilir.

Siyonizm’in bu “Büyük İsrail” saplantısı Küresel sermayeyi endişelendiriyor. 300 yıldır kurdukları sömürü çarkı yerle bir olabilir. Bu yüzden kapalı kapılar ardında süren Sermaye ve Siyonizm çatışması, yarın alenen meydanlara taşabilir.

Bundan sonra, küresel çaptaki siyasi ve ekonomik hareketleri, Küresel Sermaye ve Siyonizm çatışması üzerinden okumak gerektiğini düşünüyorum.  

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.