Sosyal Medya

Makale

Gömleğin Birinci Düğmesi

Fecr Suresi, Allah’tan razı olmaktan bahseder. Kul Rabb’i hakkında doğru düşünüp razı olduğunda ancak doğru eylemler geliştirebilir. Ki Allah’ın da ondan razı olmasının, onu kulları arasına sokması ve cennetine koymasının yegâne yolu budur.

Tarihte helak olan toplumların müşterek sorunları, Allah hakkında yanlış tasavvurlara sarılmalarıdır. Müstekbir müşrikler, insanların iman etmeden duramadığını bildikleri için Allah mefhumunu işlerine geldiği şekilde yorumlamış, çeşitli bozuk telakkilerle bu mülahazayı alt-üst etmişlerdir.

Hayatın zorluğu, yine bizzat insanın ölçü tanımayan açgözlü tavrından kaynaklanır. İnsanların aç kalması ve güvenlik sorunları da hakeza öyle. Nitekim kendi eliyle yapıp ettiklerini ilahi iradeye fatura eden insanın küstahlığının sonu yoktur.

İnsanın Allah hakkında doğru düşünmesi, onu şanına yaraşır şekilde takdir etmesi, adalet, özgürlük, eşitlik gibi bütün değer ölçülerini zihinde korumaya ve kötülüklerle mücadele de insana cesaret aşılamaya yarar.

Tarihte ulema Allah mefhumunun doğru ve temiz kalması için tenzih formülünü geliştirmiş, inanın Rabb’ine ilgisinin azalmasına müsaade etmemiştir. Zira bu temiz telakki, gömleğin birinci düğmesidir. Yanlış bağlandığında ardından gelen hiçbir söz ve eylem, hak ettiği değeri bulamayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');