Sosyal Medya

Makale

Gemileri Karadan Yürüten Vikinglermiş!

Metro Goldwyn Mayer’in büyük bütçeli yapımı ‘Vikingler’ adlı dizi 5 sezondur gösterimde. Gemileriyle ünlü putperest bir kavmin dar geçim imkânlarını genişletmek için çıktığı deniz aşırı seferler ve sonuçlarının anlatıldığı dizide tarihimizden bir sahneyle karşılaşmak sarsıcıydı. 4.sezon 8. bölümünde Paris kalesini fethetmek için denizden ayrılıp suyoluna giren Viking tekneleri, içlerinden birinin düşmana fikir vermesiyle kurulan karşılıklı iki kaleden (hisardan) atılanlara direnip yollarına devam ederken önlerine çekilen zincir nedeniyle ağır zayiat verirler. Geri çekilmek istemeyen lider Ragnar Lotbrok’un aklına müthiş bir fikir(!) gelir. Gemileri tepelerden ağaç kızaklarla yürütüp diğer suyoluna indirmeyi başarır. İstanbul’un fethinden esinlenilen bu sahneler, bunu bilmeyenlerin aklına bu yazının başlığını getirebilir.

Batı sineması için bu tip başarı hırsızlığı ne ilktir ne de son olacaktır. 1977- 2015 arasında çekilen altı adet Rocky filmiyle oluşturan İtalyan aygırı Rocky Balboa figürüyle unutturulmaya çalışılan, Vietnam savaşına katılmamış, ağır sıklet dünya şampiyonu siyahi Müslüman boksör Muhammed Ali’dir. 1974’den itibaren sabaha karşı televizyonda maçlarını seyrederek gururlananların çocukları ve torunları ne yazık ki şampiyon olarak Rocky’i bilmektedirler. Ayrıca Rocky ile ünlenmiş Sylvester Stallone, daha sonra Rambo karakteriyle Afganistan’ı Ruslardan kurtarmak için mücahitlere ABD’nin yardım ettiği imajını zihinlere kazımıştır.

TRT’nin siyah beyaz yıllarında yüzlerce Kovboy ve Nazi karşıtı siyonist filmler izlettirildik. Kızılderilileri ırkını tamamen yok etmiş vahşi batının günah çıkarmasıydı bu filmler. Buna rağmen Kızılderililer zihinlere kafa derisi yüzen vahşiler olarak nakşedildi. Nazilerin yaptığı insanlık dışı işkence ve sürgünlerin ayrıntılı gösterimini izleyerek büyüyenler, İsrail’in Filistinlilere yaptığı zulümlere Nazi sayılmamak için ses çıkaramadı. Zira antisemitizm yani Yahudi düşmanlığıyla suçlanmak korkusuyla susmanın en büyük nedeni bu filimlerdi.

Vietnam’da aldıkları yenilgiyi unutturmak için çekilen yüzlerce film sonrası aklımızda kalan vahşi işkencelere maruz kalmış Amerikalı askerlerin hayata uyum sağlayamamalarıdır. Hollywood adlı bu imaj oluşturan yüksek bütçeli büyü merkezi devlet desteğiyle ayaktadır. Ülkemizde de kafasına çuval geçirilen askerimizin mağduriyetini giderme babından çekilen Kurtlar Vadisi Irak filmindeki Polat Alemdar’ın, kırılan gurumuzu tamir ettiği bir gerçektir. Sonrası Polat Alemdar’ın, Filistin’i ve Suriye’yi kurtarma çabalarının, köpürtülen hamaset ayranına katkısı büyüktür. Şu sıralar hazırlanan dizin yeni formatının gereği Myanmar kurtarılıp kardeşlerimizi göçe zorlayanlar şiddetli bir şekilde cezalandırılacaktır(!)

ABD’nin bütçe katkısıyla hazırlanıp Türkçe alt yazıyla servis edilen dizileri ile oluşturulan küresel hegemonyayı ertesi gün cep telefonumuzdan izleme imkânlarına kavuşturulduk. Brezilya’nın izinden dinsel öğeleri ayıklanmış dizi filmlerle, tüm gelişmekte olan ülkelere prototip batı yaşantısını pompalamakta çağ atladık(!) Kızıl sultan suçlamasını cennet mekân şekline döndüren ve ilk kurulduğu yıllardan beri aynı ülkülere sahip olunduğunu gösteren Payitaht ‘Abdülhamid’ ve Diriliş ’Ertuğrul’ dizileriyle desteklenen bölgesel güç imajımızın, Balkanlar, Orta doğu, Afrika ve Türki ülkelerde ne tip saygınlıklara dönüşeceği ise ömrü vefa edenler tarafından görülecek.

Belgesel denilerek gerçek belgeleri yalan formatlarla birleştirip seküler ve modern batı zihin kodlarıyla beyin yıkayanlar, gemileri karadan yürüten Vikingleri icat edenlerdir. Endülüs’ü kaybetmemiz sonrası zorla vaftiz ettirilen Morisko’ların kutlu mücadelesini başka formatlarda sunulmasını engellemek için Akif Emre’nin 2010da hazırladığı 5 Bölümlük Elveda Endülüs Moriskolar’ belgeseli ailece izlenebilir. Tecrübe etmiş olduklarımızın gösterimine yönelik desteklerimiz, neslimize dayatılan ütopik tasavvurların oluşumunu engelleyecektir.

Elveda Endülüs Moriskolar’ 1.Bölüm linki; (Diğer linkleri de peş peşe aratabilirsiniz)

https://www.youtube.com/watch?v=WLSfI_qVfBU

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');