Sosyal Medya

Makale

FETÖ Başarısız Olunca Yeni Maşa Bin Salman Mı?

Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ın ‘’Ilımlı İslam‘’ projesine, özellikle Batı medyası çok ilgi gösteriyor.

Bu ilginin birçok sebebi üzerinde duruluyor ama özellikle şu üç başlığın üzerinde çokça durduklarını gözlemliyorum.

1-Özelleştirme yapılarak Suudilerin en büyük şirketi olan Aramco şirketinin borsaya açılması.

2-İran, Müslüman Kardeşler hareketi ve Türkiye’ye karşı Batı ile ortak hareket edilmesi.

3-Kadınlara araç kullanma hakkının verilmesi, yabancıların olduğu yerlerde katı kuralların yumuşatılması. Turizme elverişli yerlerin yabancılara açılmasının yansıra farklı dinlere ‘’Hoşgörülü‘’ olunması gibi vaatler olması.

Farklı dinlere ‘’Hoşgörülü‘’ olunması elbette olumlu bir davranış ama burada dikkatimi çeken farklı düşüncelere hoşgörülü olunacağı vaat edilmemiş, sadece ‘’Farklı dinlere hoşgörülü’’ olunacağı vaat edilmiş. Yani farklı düşünen Müslümanlara hoşgörülü olunacağı vaat edilmemiş oluyor.

Dikkatimi çeken başka bir konu ise, Suudilerin de içinde yer aldığı ‘İslam ordusu’ kurulacaktı şimdi ise, Müslümanlara karşı Batı ile ortak hareket edileceği yazılıyor.

Bu noktaya nasıl geldik? Bu konu üzerinde dış politika yapımcıların üzerinde düşünmesi gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra Feto New york Times’a vermiş olduğu mülakatta demişti ki ‘Batılılar, İslam dünyasında radikalizme karşı ılımlı Müslümanları aradıklarında ben ve arkadaşlarım gönüllü olarak, biz varız demiştik’ İlginçtir şimdide Muhammed Bin Salman ‘Ilımlı İslam ve Farklı dinlere karşı hoşgörülü’ olmayı vaat ediyor. Hal böyle olunca ister istemez akıllara ‘Feto başarısız olunca yeni maşa Muhammed Bin Salman mı?’ sorusunu getiriyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');