Sosyal Medya

Makale

Seçim Sonuçları veya Şarampole Ramak Kala

Referandum bitti; resmi olmayan sonuçlara göre Evet oyları %51,41, Hayır oyları %48,59 oldu.

Hem iktidarın hem de muhalefetin çapsız ve hamasi tavrı yüzünden ülkenin yüz yıllık tarihindeki en önemli yönetim değişikliği halka anlatılamadı.

Seçim kampanyalarına bakıldığında iki ana kitle görülüyordu; bir yanda “Erdoğan Başkan Olsun” diyenler ile diğer yanda “Erdoğan Başkan Olmasın” diyenler vardı.

Haliyle oylanan “Başkanlık Sistemi” olmaktan çok “Erdoğan’ın Başkan olup olmayacağı” oldu.

Burun farkıyla “Evetler” galip geldi. Avrupa’nın aleni dahli ve Erdoğan aleyhine tavrı olmasaydı belki de “Hayır” galip gelecekti. Şahsen Erdoğan’ın yerinde olsaydım ilk önce Almanya, Hollanda ve Avusturya yöneticilerine teşekkür ederdim.

Bana sorarsanız bu seçimin galibi yok; İktidar da muhalefet de kaybetti.

Ama Allah’ın bir lütfu olarak ülkemiz kazandı. Mazaallah “Hayır” çıksaydı ülke olarak çok şey kaybederdik. Ak Parti’nin bugünkü gidişat ve duruşuyla tek başına iktidar olması hayal bence. Yani yine kısır bir “Koalisyonlar Dönemine” girecektik. İç ve dış sinsi mihrakların eline malzeme verilecekti. Kısacası son 15 yıldaki kazanımları ve daha fazlasını kaybetmek işten bile değildi.  

Daha önceki referandumlarda %68’leri bulan Ak Parti’nin ve Erdoğan’ın, %51’e kadar niçin indiklerinin muhasebesini yapmaları şart. Zirveden dibe vurmuş bir ANAP örneği varken, bundan kendileri için bir ders çıkaramıyorlarsa yazık ederler

Erdoğan aleyhine 5 yıldır sistematik şekilde yürütülen bir “Nefret Kampanyası” olduğu aşikâr. Lakin Erdoğan bu nefret siyasetini boşa çıkartacak adımlar atmadığı gibi kimi zaman söz konusu nefret değirmenine su taşıdığı da oldu.

Hayırdiyen Kandil’i, AB’yi gösteripHayırcılarınhain olduğunu ima eden kampanyayı hangi akılla yürüttüler hala anlamış değilim. Şimdi çıkmışlar “Evet diyen de Hayır diyen de bizim için değerlidir vs” diyorlar. Bunu daha önce söyleyecektiniz. Çevremde normalde Evet diyebilecek birçok kişiden sadece bu hain popülizmi yüzünden “Hayır” diyeceklerini duydum.

CHP nasıl ki ismindeki “Halk” iddiasıyla imtihan oluyorsa Ak Parti de isminde geçen “Adalet” kavramıyla imtihan oluyor.

FETÖ ile mücadelede kantarın topuzunu kaçırdıkları için normalde Ak Partili olan on binlerin (belki yüzbinlerin) kalbini kırdılar, mağdur ettiler, küstürdüler.

Bizim ahlakımızda/kültürümüzde arada 1 masum zarar görebilir diye 9 suçlunun olduğu tekne batırılmazdı. Lakin Ak Parti FETÖ mücadelesinde arada 1 suçlu cezasız kalmasın diye 9 sivilin olduğu tekneyi batırdığına şahit olduk.

İnsan bir konuda mazlumken bazen hal ve tavırlarıyla zalim olabiliyor.

Gül’e, Davutoğlu’na, Arınç’a yapılanlar vefasızlıktır. Kendisi gibi düşünmeyenleri “Hain” ilan etmek hiç adil değil.

Nefret ve popülist söylemler yüzünden millet ikiye bölündü adeta; bir tarafta “Erdoğan’ı haddinden fazla sevenler” diğer yanda “Erdoğan’dan haddinden fazla nefret edenler”.

Erdoğan’ı ve Ak Partiyi tenkit eden herkes “Hain” değil; Erdoğan düşmanı da değil.

Erdoğan’ın en büyük düşmanı kim biliyor musunuz?

Erdoğan’ın yanlış/doğru her yaptığına “Devletlüm çok yaşa; en iyisini bilirsiniz, en iyisini yaparsınız…” diyen yalaka ve hırsız takımıdır.

Ortadoğu’da taşlar yerinden oynuyor. Egemen güçler aralarında kâğıtları yeniden karıyorlar. Türkiye bu süreçte çok kritik bir süreçten geçiyor; bütünlüğünü kaybetme veya daha büyüme ikilemi arasında git gelller yaşıyor. Ak Parti/Erdoğan’ın yapacağı yanlışlar sadece kendilerine değil tüm Türkiye’ye için kötü sonuçlar doğurur.

Bize Erdoğan’ın bugünkü değil, 2002’deki balkon konuşması lazım; mütevazı, şefkatli ve birleştirici…

1. ve 2. Dünya Savaşlarından sonra Batılı Emperyalistler Ortadoğu, Asya ve Afrika’da sadece ülkelerin sınırlarını dizayn etmediler; buralardaki ülkelerin yönetim şekillerini de kendilerine göre dizayn ettiler.

Yeni yönetim şeklinde eksik aksak birçok yer olsa da yönetimsel olarak ayağımızdaki çok önemli prangalardan kurtulduk. Bundan sonra halkın iradesi ülke yönetimine daha sağlıklı yansıyacak.

Erdoğan (Ak Parti demiyorum, çünkü Ak Parti Erdoğan demek), bu sonuçlardan bir ders çıkarırsa hem kendisi hem ülke olarak inanılmaz işler yapabilme fırsatı yakalayacağız. Aksi durumda hep beraber çok şey kaybedeceğiz.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.