Sosyal Medya

Makale

Fransa Seçimi

Fransa’da Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için son dönemeçlere girdi.

66 milyon nüfuslu Fransa’da 43 milyon seçmen sandık başına giderek önce cumhurbaşkanını daha sonrada milletvekillerini seçecek.

Dünyanın 6. büyük ekonomisi ve Avrupa Birliği’nin Almanya ile birlikte motor gücü olan Fransa’nın son yıllardaki ekonomi ve dış politikadaki düşük performansı iç siyasette tartışmalara ve eleştirilere konu oldu hep.

Şimdi Fransa bu tartışmalar altında seçime giderken, altını çizmek istediğim husus; Fransa seçiminin sonuçları hem Avrupa Birliği’nin geleceği hem de Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerin geleceği açısından da kimin seçileceği önemlidir.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerine yarışan beş adayların kim olduklarını araştırıp derledim.

1- François Fillon: Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Fillon, siyasete yerel yönetimlerden başlamış, Senato, Millet Meclisi, gibi birçok mevkide bulunmuş, Fransa’nın siyasi tarihi’inde önemli yeri olan Mitterrand, Jacques Chirac dönemlerinde bakanlık yapmış tecrübeli bir siyasetçi.

Fillon, topluma dair tassavuru muhafazakar olmasına rağmen, ekonomi alanında ise, yenilikçi fikirlere sahip.

Ancak son zamanlarda eşinin ve çocuklarının, çalışmadıkları halde devlet’ten maaş aldıkları tespit edildi. Kamu kaynaklarını ailesine aktardığı haberleri Fransız basınında çıkınca cumhurbaşkanlığı yarışında çok yara aldığı söyleniyor.

2- Benoit Hamon: Sosyalist Parti’nin adayı. Ancak Hollande en çok eleştirenlerden biriydi. Der Spiegel’ki bir habere göre, Hamon Hollande için şöyle demişti Sosyalist politikalara ihanet eden adam’ Hamon, 2014 yılında Eğitim bakanıyken Hollande’nin ekonomi uygulamalarına itirazı nedeniyle istifa etti.

Hamon, Neo-liberal çevrelerin ekonomik anlayışının dünyayı önü alınamaz bir çöküşe götürdüğünün altını çiziyor.

3- Jean Luc Melenchon sol partinin adayı. Geçmişte Sosyalist Partinin içinde aktif siyaset yapmış Melenchon, bakanlık tecrübesine sahip. Ancak Kasım 2008 yılında Marc Dolez ile Sol parti’yi kurduktan sonra Sosyalist Parti’den ayrıldı.

Sosyalist Parti’nin halk nezdinde itibar kaybına uğramasından dolayı Sol parti’ye biraz oy kaysa da Cumhurbaşkanı olacak kadar güçlü olmadığı söyleniyor. Fakat alacağı oy belirleyici olacağının altı çiziliyor.

Melenchon Avrupa Birliği ile ilgili şu ifadeleri dikkat çekicidir “Bugün bizi felçli bir hale getiren gereksiz teminatlardan kurtulmanın vakti geldi. İşte bu mükemmel bir fırsat” gerekirse Avrupa Birliği ile yolların ayrılması gerektiğine inanıyor.

4- Emmanuel Macron Yürüyüş Hareketin lideri: Bürokraside tecrübeli olan Emmanuel, en genç aday. Macron, Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nden mezun. Maliye müfettişliği yapmıştır.

Marcon, Avrupa Birliği’nin güçlenerek devam etmesinden yana bir politikacı. Dikkatleri üzerine çeken en önemli ifadeleri Fransa’nın kuru ideolojik söylemlerden sıkıldığını ve artık ideolojilerin değil icraatlar önemlidir’ diyen Macron, liberal ekonomiyi savunuyor ve iş dünyasının da rahatlatılması gerektiğini vurguluyor.

BBC ve Der Spiegel’de çıkan analizlere göre, Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şansı en yüksek aday olarak görülüyor.

5- Marine Le Pen: Ulusal Cephe parti’nin lideri. Parti yönetimini babası Jean Marie Le Pen’den 2011’de devraldı. Fransa ve Avrupa Le Pen için en dikkat çeken yakıştırma Korkunç’ ifadeleridir.

Genel olarak Avrupa’daki ekonomik sıkıntılar ve terör saldırıları Le Pen gibi popülist söylemleri olan politikacıların yükselmesine sebep olduğunu görüyoruz. Daha önceki yazılarımda Avrupa’da milliyetçiliğin yükselmesinin nedenlerine değinmiştim.

Le Pen yabancılara karşı politikalarıyla biliniyor. Avrupa Birliğine’de karşı olduğunu şöyle ifade etmişti seçilmesi halinde, ilk işinin AB’den çıkma fikrini referanduma götürmek olacağını’ söyledi. Le Pen’in bu ifadeleri, ‘Brexit’ten sonra Frexit’ olur mu? Sorusunu gündeme getirdi.

NPR’daki bir analize göre, Le Pen’nin Tekrar Fransa’nın Egemenliği’ söylemine atıfta bulunarak Trump’ın Tekrar Mükemmel Amerika’ vaatleri ile örtüştüğüne dikkat çekerek, Çağdaş Batı Çöküyor mu?’ sorusunu gündeme getirmişti. Bu analiz çerçevesinde Amerika’daki Liberal çevrelerce epeyce tartışıldı.

Sonuç olarak;

Fransa seçiminin sonuçları hem Avrupa Birliği’nin geleceği hem de Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerin geleceği açısından da kimin seçileceği önemlidir.

Açıkçası, dünyadaki gelişmelere bakınca, bizi zor günlerin beklediğini söylemek zorundayım. Türkiye’deki tüm toplumsal kesimlere düşen önemli görev, toplumsal barışımızı güçlendirecek projeler üzerinde kafa yormasıdır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');