Sosyal Medya

Makale

Rusya El-Bab Saldırısında Kaza Mı Yaptı Mesaj Mı Verdi?

Belli bir isteğe bağlı olmayıp, rastlantı sonucu oluveren herşeye tesadüf, belli bir amaç için yapılan işlere de kasıtlı deriz. Bir olay karşısında, peşinen ‘tesadüf’ veya ‘kasıtlı’ olduğunu söylemeden önce, olayın yeri ve tarihi, etkileri ve tarafları arasında’ki ilişkileri iyi hesaplamak lazım. Hele söz konusu ‘Olay’ devletler arası ilişkileri ilgilendiren bir konu ise, iki kere düşünüp hesap etmek lazım.

CIA Başkanı Pompeo Ankara’da olduğu saatlerde, El-Bab’da Rus uçaklarının askerlerimizin bulunduğu binayı bombalaması sonucu 3 askerimizin hayatlarını kaybetmesi 11 askerimizin yaralanmasıyla sonuçlanan olay, gerçekten bir tesadüf müydü?

Ben yukarıda saydığım hususları dikkate aldığımda bunun bir kaza sonucu olmadığını düşünüyorum.

Tıpkı IMF ile borcumuz tam bittiği bir dönemde, 3. Havalimanı gibi dev projeler yapıldığı bir zamanda Gezi kalkışmasının tesadüf olmadığı gibi.

Amaçlarına ulaşamayan bu ‘güçler’ içimizdeki maşalarını kullanarak 17-25 Aralık darbe kalkışmasının peşinde gelmesinin bir tesadüf olmadığı gibi.

Tıpkı uçak krizinden sonra bizi yalnız bırakan, terör örgütlerine dolaylı dolaysız destek veren Batı’nın tutumunun tesadüf olmadığı gibi.

Batı’nın bu tutumuna karşı, Cumhurbaşkanımızın Rusya ile ilişkileri düzeltmek için Putin’e yazdığı mektuptan sonra, Putin’in bu mektuba olumlu yaklaşmasının peşinde tarihin en kanlı darbesi olan 15 temmuz kalkışmasının tesadüf olmadığı gibi.

Türkiye, Rusya, İran ile Suriye krizini çözmek için anlaştığı bir zamanda, Rus elçisinin Ankara’da katledilmesinin zamanlamasının tesadüf olmadığı gibi.

Yukarıda da belirttiğim gibi, El-Bab’da ki Rus saldırısının bir kaza olmadığını düşünüyorum.

Peki eğer kaza değilse Rusya bize ne mesaj vermek istemiş olabilir?

Ben iki ihtimal görüyorum.

Birinci ihtimal: Ankara CIA Başkanı ile görüştüğü saatlerde bu saldırının olması diyorki, ‘benim bu bölgede ki rolümü unutma’ demiş olabilir.

İkinci ihtimal ise, tam bizim askerlerimizin bombalandığı günde Rus yetkilileri, PYD ile Esed arasında bir mutabakat zeminin oluşturmak için görüşme yapıyordu. Türkiye’nin dikkatini ‘kaza süsü vererek bu saldırıya çekip, PYD ile yapılan görüşmeyi dikkatlerden kaçırmak istemiş olabilirler.10 Şubat tarihli ‘Today Russia’ haber sitesinde okuduğum bu görüşmenin detayları verilmezken, Türkiye açısında sonuçları olabilecek bu görüşmenin yeterince gündeme gelmemesini bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.

Dün Batı sorunlarımızı kullanarak bize mesaj vermeye çalıştı, bugün Rusya bize mesaj vermeye çalışıyor.

Bizim bir an önce, iktidarıyla, muhalefetiyle diğer tüm toplumsal kesimleriyle, günlük siyasi polemikleri bir kenara bırakıp, tehlikenin büyüklüğünü görüp tedbir almamız lazım. Toplumsal barışımızı güçlendirecek projeler geliştirmemiz lazım. Bunu yapamazsak bize daha  çok mesaj vermeye kalkanlar çıkacaktır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');