Sosyal Medya

Güncel

Başbuğ: İlk adımı Ermenistan atmalı

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Türkiye ve Ermenistan'ın ortak bazı acılarının bulunduğunu vurgulayarak ilk adımı atması gerekenin Ermenistan olduğunu belirtti.Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, kaleme aldığı "Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler" adlı kitabının tanıtımı amacıyla imza günü düzenledi.

1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapılan tehcirin 100'üncü yılına katkıda bulunmak istediğini söyleyen Başbuğ, Ermenilerin 3 kitabı devamlı propaganda amacıyla kullandıklarını belirterek, "Bir tanesi Mavi Kitap, bir tanesi Ermenilerin Golgotha'sı, diğeri de Nail Bey'in Anıları. Bu kitapları devamlı kullanmışlardır. Bu kitaplar aslında propaganda amaçlı yazılan kitaplar. Fakat kamuoyu veya bu konuyu tartışanlar bu konunun detayları çok bilmiyorlar. İşte bu kitapta vermek istediğimiz noktalardan bir tanesi de bu kitapların bilimsel olarak incelenerek bunların tamamen birer propaganda amaçlı yazılan kitaplar olduğunu delillerle ve belgelerle çürütmek" diye konuştu.

ORTAK BİR ACININ OLDUĞUNU KABUL ETMEK ZORUNDAYIZ

‘Ortada ortak bir acının olduğunu kabul etmek zorundayız' diyen İlker Başbuğ, "Fakat bir de gerçek var. bugün Ermenistan'ın bağımsızlık bildirgesine baktığınız zaman soykırımın uluslararası olarak tanınmasını Ermenistan Devleti'nin politikasını analoglarından biri olarak kabul ediyor. Bağımsızlık bildirgesinde var. Anayasasında bağımsızlık bildirgesine referans veriyor. Dolayısıyla eğer gerçekten bu sorunun çözülmesini istiyorsa bence Türkiye Cumhuriyeti ilk adımını atmasını Ermenistan'dan istemelidir. Yani Ermenistan hakikaten ortak bir acının olduğuna inanıyor ve bu ortak acının karşılıklı olarak saygı gösterilmesini istiyorsa, bence burada ilk adımı önce Ermenistan atmalıdır. İlk önce bağımsızlık bildirgesindeki o iddialarından vazgeçmelidir. Anayasasında yer alan hususlardan vazgeçmelidir" dedi.

BATI ERMENİSTAN İDDİASI

Başbuğ, "Ve biliyorsunuz daha fazla gidersek Batı Ermenistan diyerek neredeyse Türkiye üzerindeki topraklarda sahip olduğu iddiaları vardır. Ermenistan dediğim ki eğer bu tür konularda bu tür iddialardan vazgeçerse ve ortada ortak bir acının var olduğunu kabul ederse elbette iki ülkenin ilişkilerinin daha iyi rayına oturacağına ve ilişkilerin düzeleceğine inanıyorum. Amacım buydu" diye konuştu.

BELGELER VAR ORTADA

Kitabında her iki taraftan derlenen bilgi ve belgelerin bulunduğuna dikkat çeken İlker Başbuğ, "Kitap herkes tarafından rahatlıkla okunabilir kolaylıkta olmasına özen gösterdim. Konunun bütün sorunları var, bütün görüşler var, iki taraf açısından da bilgiler ve belgeler var ortada" dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.