Sosyal Medya

Güncel

Ermenistan'a belge resti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermeni Diasporası ve Ermenistan yönetiminin ‘soykırım’ iddialarına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ey Ermeni diasporası, ey Ermenistan yönetimi, gelin, buyurun bizim arşivlerimiz, belgeler burada, bizim şu anda yüz binlerce, milyonu aşmış tasnifi yapılmış belgemiz var. Senin ne kadar belgen var? Çıkar belgelerini” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı Arşivi Sitesi’nde “100. Yılında Dünya Savaşının Belgeleri” konulu Dünya Arşiv Yöneticileri Kongre ve Sergisi’nin açılışında konuştu. Erdoğan, Türkiye 2015 yılını şanlı mücadelelerin, zaferlerin 100’üncü yıl dönümü olarak kutlarken, birilerinin bu yılı “Türkiye karşıtlığının, Türkiye düşmanlığının bayrağı haline” dönüştürmeyi istediğini söyledi.

ERMENİLERDEN ZARAR GÖREN YÜZ BİNLERCE MÜSLÜMAN VAR

Ermeni iddialarına değinen Erdoğan, şöyle konuştu: “Ermeni diasporası, dünyanın her yerinde soykırım iddialarına dayalı kampanyalarla Türkiye düşmanlığını geniş toplum kesimlerine aşılamaya çalışıyor. Dikkatinizi çekiyorum, bu kampanyaların amacı tarihin bir döneminde Ermenilerin yaşadığı acıları canlı tutmaktan ziyade doğrudan ülkemize ve milletimize düşmanlık yapmaktır. Biz en başından beri aynı ilkeli, tutarlı ve samimi duruşu sergiliyoruz. Ne diyoruz? Dediğimiz şudur: Tarihin her döneminde olduğu gibi bu büyük savaş yıllarında da yaşanmış acılar, trajediler olabilir. Bundan sadece Ermeniler etkilenmiş değildir. Balkanlar’da, Kafkasya’da tarihin en büyük Müslüman katliamları bu dönemde yaşanmıştır. Anadolu’da Ermenilerin gördüğü zarar kadar Ermenilerden zarar gören yüzbinlerce Müslüman vardır. Bunlar belgelerde kayıtlıdır. Bu mesele günlük siyasete hele hele uluslararası politikaya alet edilecek bir mesele değildir.”

GERÇEĞİN ARANACAĞI ARŞİVLER

“Ey Ermeni diasporası, ey Ermenistan yönetimi, gelin, buyurun bizim arşivlerimiz... Belgeler burada” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim şu anda yüz binlerce, milyonu aşmış tasnifi yapılmış belgemiz var. Senin ne kadar belgen var? Çıkar belgelerini. Tarihçileri görevlendirelim, arşivcilerimizi görevlendirelim, siyaset bilimcilerini görevlendirelim, hatta hatta arkeologları, hukukçuları görevlendirelim. Gelsinler, bu belgeler üzerinde çalışsınlar, her şey ortada. Gerçeği burada arayalım. Ülkeleri dolaşıp, oralara biraz da şöyle para yedirmek suretiyle, oralarda lobiler oluşturmak suretiyle, ahlaki olmayan yollara tevessül etmek suretiyle Türkiye’nin aleyhine yapacağınız kampanyalardan bir şey kazanamazsınız. Bu konuda hepimize lazım olan gerçeğe, başka ülkelerin meclislerinde, senatolarında Türkiye aleyhine kararlar çıkartarak, medyalarında yazılar yazdırtılarak, programlar yaptırılarak ulaşılamaz. Bunun nasıl yapıldığını biz çok iyi biliyoruz. Bu kampanyaların nasıl sürdürüldüğünü çok iyi biliyoruz. Gerçeğin aranacağı yer işte bu arşivlerdir ama; biz bugüne kadar bu çağrımızın karşılığını bulamadık. ‘Üçüncü ülkelere gidelim, oralarda da çalışmalar yapalım’... Olumlu bir cevap yok. Gerekirse biz ordumuzun dahi bu noktada arşivlerini açmaya hazır olduğumuzu söyledik ama, hiçbirine olumlu bir cevap alamadık. Tarihçilerimizden, bilim adamlarımızdan oluşan ortak bir komisyonu kuralım, onlar burada, diğer ülkelerdeki arşivlerde çalışsın, tüm belgeleri, bilgileri toplasın ve sonuçta gerçek fotoğrafı ortaya koysun.”

Erdoğan, “Biz sadece kendi milletimizin son 100-150 yılda yaşadığı acıların peşine düşsek, Ermeni iddialarından katbekat daha fazla söyleyecek sözümüz, soracak hesabımız çıkar” diye konuştu. 

İSLAM ALEMİNİN FERYADI ENİNDE SONUNDA KARŞILIK BULACAK

Erdoğan, bugün Suriye’de, Irak’ta, Libya’da aslında ne olduğunu ancak geçmişe bakarak anlayabileceğimizi hatırlatarak, “Milletimiz o gün de üzerine düşeni yapmıştır, bugün de yapıyor. Biz kaderin üzerinde bir kader olduğu inancıyla mücadelemize devam edeceğiz. Bu milletin fedakârlıklarının da mazlum İslam aleminin feryadının da eninde sonunda karşılığını bulacağına inanıyorum” dedi. 

 HARP AKADEMİLERİNE ZİYARET

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Harp Akademileri Komutanlığı’nı ziyaret etti. Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Erdoğan, paralel devlet yapılanmasına dikkat çekerek, “Kurumlarımızın içinde örgütlenmiş, güçlü medya desteğiyle teçhiz edilmiş bir yapının, Türkiye’yi ele geçirmek için yürüttüğü bir kumpasa, bir darbe teşebbüsüne hep birlikte maruz kaldık” dedi.

Erdoğan, “Samimiyetle ifade ediyorum; eski Genelkurmay Başkanımız başta olmak üzere, birlikte mesai sarf ettiğim için yakından tanıdığım pek çok komutanın tutuklanmasına şahsen gönlüm hiçbir zaman razı olmadı. Tereddütlerimi, itirazlarımı o dönemde bu işin sorumlularına ifade ettim, hatta kamuoyu önünde de dile getirdim. Ama o zaman önümüze konan, ancak çoğunun sahte ve çarpıtılmış olduğu daha sonra ortaya çıkan belgeler, bilgiler karşısında, hukuka saygı gereği, yapacak bir şeyimiz kalmadı. Bu süreçte, Başbakan ve hükümet olarak bizim de Genelkurmay Başkanımızın ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin de hukuk devleti ilkesine saygının gereğini yerine getirmek dışında bir duruşumuz olmadı. Uzun süredir temkinle yaklaştığım, faaliyetlerini takibe aldığım bu yapı, biliyorsunuz, 17-25 Aralık 2013’te doğrudan hükümeti devirmeye ve adeta Türkiye’ye topyekûn el koymaya yönelik bir teşebbüse girişti. Yolsuzluk kılıfı altında başlattıkları bir operasyonla şahsımla birlikte ülkemizin tüm milli kurumlarını, milli projelerimizi hedef aldılar” dedi.

Erdoğan’a, Harp Akademileri Komutanlığı’nı ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da eşlik etti. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.