Sosyal Medya

Ekonomi

Rublenin değer kaybı Orta Asya'yı vuruyor

Rublede son zamanlarda yaşanan değer kaybı, dokuz BDT üyesi ülkeyi etkiliyor. Orta Asya ülkeleri bu dokuz ülke içinde en büyük zarar görenlerRusya para birimi rublenin son zamanlarda yüksek oranda değer kaybetmesi Özbekistan başta olmak üzere eski SSCB üyesi 9 ülkenin ekonomisine ciddi tehdit oluşturuyor. Dünya Bankası uzmanlarına göre 2015 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri 10 milyar dolardan fazla para gelirinden mahrum kalabilir.

Rublenin değeri düştükten sonra kazançlarında ciddi azalma olan çok sayıda göçmen işçiler de Rusya'yı terk etmeye başladı. Bu durum Rusya’nın ekonomisine zarar vereceği gibi, işçilerin gideceği ülkelerde de işsizliği arttıracak.

Dünya Bankası'na göre, Özbekistan ekonomisinin en az yüzde 12’si Rusya’da çalışmakta olan Özbek göçmen işçilerin ülkelerine yapmakta olduğu para transferine bağlı. İşçilerin dönüşüyle Özbekistan’da ciddi sıkıntılar baş gösterecek.

Bir ABD doları şu anda 65 ruble değerinde. Son dört ay içinde Rus rublesi yaklaşık iki kat değer kaybetti. Türkmenistan para birimi manat ise sadece bu ay yüzde 19 değer kaybetti. Kırgızistan ve Tacikistan da yüksek enflasyon tehdidi altında bulunuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.