Sosyal Medya

Uzman Görüşü

DSÖ: Ebola için belirlediğimiz hedeflere ulaştık

DSÖ, Liberya ve Gine'de Ebola ile mücadelede iki ay önce konulan hedeflere ulaşıldığını bildirdiDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkan Yardımcısı Bruce Aylward, Liberya ve Gine'de Ebola ile mücadelede iki ay önce konulan hedeflere ulaşıldığını söyledi.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Aylward, Batı Afrika'daki bu iki ülkede Ebola hastaların yüzde 70'inin karantina altına alındığını ve virüs nedeniyle ölenlerin yüzde 70' inin ise güvenli şekilde gömüldüğünü ifade etti.

Aylward, "Liberya ve Gine'de Ebola ile mücadelede iki ay önce konulan hedefimize ulaştık. Önemli bir dönüm noktasına ulaştık fakat bu, Ebola vakalarını sıfıra indirgemeyecek. Daha fazlasına ihtiyaç var" dedi.

Ebola hastarının yüzde 100'ünün karantina altına alınması ve Ebola virüsünden ölenlerin tamamının güvenli şekilde gömülmesi gerektiğine dikkati çeken Aylward, virüsün hala yayılma riskinin yüksek olduğu uyarısında bulundu.

DSÖ'ünün en son yayımlanan raporuna göre, Ebola virüsü nedeniyle 5 bin 689 kişi hayatını kaybetti ve 16 bin kişi Ebola virüsü taşıyor.

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.