Sosyal Medya

Güncel

Mirzabeyoğlu’ndan mesaj

İBDA fikriyatının mimarı mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun, Haliç Kongre Merkezi’nde, verdiği “Adalet Mutlak’a” başlıklı bir konferansının yankısı sürüyor. 4 saat süren ve fikir çevrelerinin, Türkiye’nin güçlenen ruh adalelerine “fikir serumu takılması” olarak yorumladıkları konferansta, mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu, istisnasız herkesi “fikir”e davet etti. Mirzabeyoğlu “yeni dünya düzeni kurulacaksa biz de buradan başlayın diyoruz” şeklinde konuştu.28 Şubat post-modern darbesinin en büyük mağdurlarından mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun, Haliç Kongre Merkezi’nde, verdiği “Adalet Mutlak’a” başlıklı bir konferansının yankısı sürüyor. 

Fikir çevrelerinin, Türkiye’nin güçlenen ruh adalelerine “fikir serumu takılması”olarak yorumladıkları konferansta, mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu, istisnasız herkesi “fikir”e davet etti.

Türkiye’nin artık “fikir” konuşması vaktinin geldiğine işaret eden Mirzabeyoğlu, sağdan-sola, soldan-sağa tüm fikirleri cemiyet arenasına davet ederek “Hodri Meydan” dedi.

Mirzabeyoğlu, konuşmasında her kesimi kendini izah etmeye davet etti.

Bir televizyon muhabirinin kendisiyle ilgili yazdığı haberi okuyan Mirzabeyoğlu, “Salih Mirzabeyoğlu, ezber bozar ama bunu sadece ezber bozmak için değil, insan ve toplum meseleleriyle ilgili bir dünya görüşü sunar. Sanıyorum ki bu, bilhassa rahatsız edici olandır” diye konuştu.

KELİMELERİ EDEBİYATLA TEMELLENDİRMELİYİZ

Mirzabeyoğlu, “yaşama hakkı” diye bir şey olmadığını, aslında dünyaya yaşama göreviyle gelindiğini, yaşama hakkının bu görevden doğduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

“Bir ara herkes AB’ye karşıydı. Bir rüzgâr esti, ne oldu anlamadık, şimdi herkes AB’nin güzelliği üzerinden başlıyor konuşmaya. Şimdi biz üniter olduk ama Amerika üniter devlet değil. Bunlar değil önemli olan aslında. Esas olan, şu doğal problemleri nasıl çözeceksin? Her toplumun hafızası, lügatinde topludur. Herkes kendi dilini hakikaten, sahici olarak izah edebilse millet, birbirini zenginleştirir. Bugün biz; Amerika’dan, Avrupa’dan, şuradan ya da buradan kelime alıyoruz. Bu, ihtiyaçtan dolayı değil mi? Kelimeleri edebiyatla temellendirmeliyiz.”

‘EVRENSEL İLKELER’ DİYE BİR ŞEY YOK

Kavganın bittiği yerde lafın da bittiğini dile getiren Mirzabeyoğlu, “Sana yapılan haksızlıkları söyleyebilirsin ama bunları söylemek seni haklı çıkarmıyor. Beni Kürt meselesinden ziyade, ‘Kürt meselesi ne olmalı?’ ilgilendiriyor. Ben bu soruyu sorduğum anda Türklere de diyorum ki; ‘Beni Türklerin ne olması gerektiği ilgilendiriyor’” ifadelerini kullandı.

Mirzabeyoğlu, evrensel ilkeler diye bir şey olmadığını, bunun “hakim olanın koyduğu kurallar” anlamına geldiğini belirterek, “Yeni dünya düzeni kurulacaksa biz de ‘Buradan başlasın’ diyoruz” şeklinde konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.