Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan: Hıçkıra hıçkıra derdini anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da 155 eğitim tesisinin toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Keşan'da bir kızımız arayıp hıçkıra hıçkıra derdini anlattı. İmam Hatip lisesi istedi, şimdi inşaatı başlıyor" sözleriyle başından geçen bir olayı paylaştı.Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: Yarım milyar lira kaynakla Ankara’ya eğitim tesislerini kazandırdık. Hükümetimize, bakanlığımıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Hayırseverlere özellikle teşekkür ediyorum. Bu eğitim yuvaları hayırlı olsun. Ankara'nın en büyük İmam Hatip Lisesi'nin yetersiz alanlarını görerek yeni bir İmam Hatip Lisesi yaptırdık. Yemekhanesi, konferans salonu, derslik ve idarei binalarıyla Ankara prestijli bi okula sahip oldu. Tatbikat camii olarak kullanılan camiyi de yeniden inşa ediyoruz.

BİR KIZIMIZ ARAYIP HIÇKIRA HIÇKIRA DERDİNİ ANLATTI”

Keşan’da bir kızımız bana mektup vermek istedi. Yanıma çağırdım, mektubun içeriğini sordum. “Keşan’daki imam hatip lisesi ihtiyaca cevap vermiyor” dedi. Ertesi gün bu kızımızı aradım. Hıçkıra hıçkıra derdini anlattı. Keşan’da okulda çok büyük sıkıntı çektiklerini söyledi. “Keşan’a 700 kişilik imam hatip yapsak yeter mi?” dedim. “O bile yetmez” dedi. Arazi tahsis edildi, orada da inşaat başlıyor.

"İMAM HATİP KAPILARINDAKİ KİLİTLERİ SÖKTÜK"

Sevgili öğrenciler, biz bir kırılma noktası yaşadık. O günler gerçekten çok acıydı, inşallah o günleri bir daha görmeyeceğiz. 28 Şubat sürecinde İmam Hatip liselerinin orta kısımları kapatıldı, lise kısmına da kat sayı engeli getirildi. Bir baba olarak ben bu sıkıntıları çektim. İmam Hatip okullarının öğrenci sayıları çok hızlı düştü. Başbakanlık zamanımda İmam Hatip'e olan bu haksızlığı ortadan kaldırdık.  Hem kat sayı adaletsizliğine son verdik hem 4+4+4 sistemine geçerek engelleri kaldırdık. İmam Hatip okullarındaki kilitleri tek tek söktük. 2002-2003 öğretim yılında Türkiye genelinde 440 İmam Hatip lisesi vardı şimdi ise 2640 İmam Hatip lisesi var. Öğrenci sayısı da 15 kattan fazla arttı. 

"75 KİŞİLİK SINIFTA OKUDUM"

Kadro tahsislerinde birinci sırada eğitime ayırdık. Buralarda kalmayacağız çünkü öğretmenlerimizin sayılarını arttıramazsak, fiziki mekanların olması işi çözmez. Ben 75 kişilik bir sınıfta okudum ama inanıyorum ki o dönemdeki öğretmenlerin kalitesi çok çok iyiydi. Bu hocaların büyük bir kısmı profesör oldu. Bu hocalardan ilmi, feyzi aldık. Onların bize kazandırdıkları çok şey var, Allah onlardan razı olsun. O zamanlarda biz tabi cumartesi de okuyorduk. Öyleyse çok gayret edeceğiz. 

"ÖZAL GİBİ ERBAKAN GİBİ..."

Sizler bugün okullarda serbestçe okuyabiliyorsanız, bu büyük mücadelenin sonucu oluştu. Bu mücadelede Adnan Menderes'in emeği var, merhum Tevfik İleri'nin alın teri var. Özal gibi Erbakan gibi isimlerin emekleri var. Bu hak mücadelesi bugün zafere ulaştı. Geldiğimiz noktada demokratik yöntemlerden şaşmadık. Eline taş, sopa alanlardan olmadık. Ben şuna inanıyorum, bu nesil, karşımdaki bu nesil asla ve kat-a böyle bir gençlik olmaz. Büyük ihanetlere rağmen haklı davamızdan vazgeçmedik. 

"İMAM HATİP MEZUNU BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ"

Gelecekte birileri çıkıp da bu okulları yine kapatmak isterse abilerinizden, ablalarınızdan, bizlerden aldığınız emaneti koruyacağınıza yürekten inanıyorum. Bakın sevgili gençler, 1994 yılında bizzat şahsım ve birçok arkadaşım İBB seçildik. İmam Hatipliler olarak emanetin hakkını verdik. Bir çoğunuz yaşamamış olabilir, özellikle 28 Şubat döneminde İmam Hatipler öcü olarak gösterildi. Son derece haksız ithamlara maruz kaldı. Bunlar bize de yapıldı, medyada İmam Hatip okullarının öğrenci ve mezunları ikinci sınıf insan yerine kondu. Sonuçta ne oldu, bir İmam Hatip mezunu Başbakan seçildi. Şimdi de bir İmam Hatip mezunu Cumhurbaşkanı seçildi. 

"BUNLAR ECDADINA İNANMADI"

İmam Hatip'lere, başörtüsüne uzanan ellere sizler mani olacaksınız. Her birinize yürekten inanıyorum. Sizin yolunuzda engeller var, tuzaklar var. Gençlerimizden bir arzum daha var, özgüvenli olacaksınız. Ecdadınızı bilecek, öğrenecek özgüvenli olacaksınız. Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın düzenlediği etkinlikte Amerika'yı müslümanların keşfettiğini söyledim. Bu bana ait olan bir iddia değil, bu konuda yazan ve konuşan ilim erbabının araştırmalarında var. Türkiye'de ve dünyada çok sayıda bilim adamı bunu iddia ediyor. Bu işin uzmanlarından önce, bizim kendi gençliğimiz araştırmadan buna itiraz etmeye başladılar. Sadece gençler değil, koca koca adamlarda itiraz etti. Bunlar ecdadının gemileri karadan yürüttüğüne de inanmadılar. 

Okuyan, araştıran, soran bir gençliği inşallah hep birlikte yetiştireceğiz. Hakka karşı saygı duyan gençleri bu okullarda yetiştireceğiz. Şahsen yeni Türkiye'ye gönülden inanıyorum. Arkamızdan yeni Türkiye'ye inanan bir gençlik geldiğini görüyor, bununla da iftihar ediyorum. 


 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.