Sosyal Medya

Güncel

PYD'den muhalif Kürtlere engelleme

Suriye’de PYD dışındaki muhalif Kürt partilerinin bünyesinde toplandığı ENKS'nin Kobani’ye göndermek istediği savaşçılar YPG engeline takıldı. YPG, ENKS'lilerin kendi çatısı altında toplanmasını şart koşuyor.Al Jazeera Türk’e konuşan Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi’nin (ENKS) üyesi Ahmed Kasım, ENKS heyetinin savaşçı göndermek için YPG ile  yaptığı görüşmeden sonuç alınmadığını söyledi. 

ÖZETLE

ENKS ve YPG arasında yeni kriz mi?

 

“Savaşçılardan önce bir heyet gönderdik. Heyetimiz YPG ile görüşmeler yaptı. YPG 'Gelen savaşçılar bizim bayrağımız altında çalışsın' dedi. Heyetimiz de bunu kabul etmedi. 'Biz ENKS adına gelip burda çalışmak istiyoruz’ dediler. Biz bunu kabul etmedik. Bu nedenden dolayı, henüz gönderemedik. Bu konuyu ENKS’nin üst yönetimine ilettik. Heyetimiz, 'Eğer üst yönetim böyle bir karar verirse o zaman kabul ederiz' dedi. Üst yönetimin kararını bekliyoruz, siyasi olarak ne karar verilirse onu uygularız.”

İlk etapta 200 kişi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Suriyeli Kürt partileri bir çatı altında toplayan ENKS ile PKK'nın Suriye kolu PYD arasında Suriye krizinin başlamasından bu yana çekişmeler yaşanıyor. ENKS, PYD'yi baskıcı olmak ve kendilerine Suriye'de siyaset yapma olanağını tanımamakla suçluyor.

ENKS üyesi Ahmet Kasım, ilk etapta daha önce eğitim almış 200 kişinin  Kobani'ye gitmesinin planlandığını belirtti.

“200 kişi hazırladık ilk etapta ama eğer süreç başlarsa daha fazla gelen olur. Bunların bir kısmı Irak Kürdistanı’nda eğitim almıştı ve orda bekliyor. Bir kısmını biz Kobani’deyken eğitmiştik, diğer partilerin de eğitim verduğu gençler var. Harekete geçersek bir çok kesim katılacaktır. Biz şimdi siyasi kararı bekliyoruz.”

Taraflar arasında bitmeyen krizler

Suriye'de PYD dışındaki Kürt muhalefetinin şemsiye yapısı ENKS'nin başkanı Tahir Sefuk, Al Jazeera Türk'e Kobani için silahlandıklarını ancak YPG ile işbirliği içinde hareket edeceklerini söylemişti. Daha önce ENKS ile PKK çizgisindeki siyasi oluşumların bünyesinde toplandığı Tev-Dem arasında sık sık gerginlikler yaşanıyordu. Son olarak IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin girişimleriyle Irak Kürdistan Bölgesi'nin Duhok kentinde bir araraya gelen taraflar, üç maddelik anlaşma imzaladı. Bölgeyi birlikte yönetmeye karar veren taraflar, ortak bir askeri güç kurma konusunda da anlaşmıştı.

Kaynak:Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.