Sosyal Medya

Güncel

Aksaray-Yenikapı metro hattı açıldı!

Aksaray ile Yenikapı'yı birbirine bağlayan 700 metrelik metro bağlantısı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı törenle hizmete açıldı. Aksaray-Yenikapı hattı ile Kartal’dan metroya binen bir yolcu, Marmaray’a aktarma yaparak Yenikapı’ya, buradan da Aksaray Havalimanı - Başakşehir hattına kesintisiz ulaşabilecek. Aynı hat sayesinde Yenikapı - Taksim - Hacıosman metrosuna da geçiş yapılabilecek. Yeni açılacak hat ile Kartal Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek.Bağlantı sayesinde Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre olacak.

Açılışta konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu proje öylesine büyük bir devrim ki; hem hayatımızı kolaylaştırıyor hem de tarihi koruyor. Yeni hat ile İstanbul'un üç kanadı birbiri ile irtibatlanıyor. Bütün bunlar bu aziz şehrin sakinklerine işkencesiz, ızdırapsız yolculuk yapma imkanı kazandırmak içindir" dedi.

Konuşmasında, İsrail askerlerinin Kudüs ve Mescid-i Aksa kısıtlamalarıyla ilgili de mesaj veren Davutooğlu, "Kudüs'ün taşının, toprağının hizmetkârıyız. Kudüs'ü yıkmak, Mescid-i Aksa'ya zarar vermek isteyenler bilsinler ki; bizim için Mescid-i Aksa ile Kabe arasında hiçbir fark yoktur. İkisini de korumak için her şeyi yaparız" dedi.

Başbakan Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Hacıbektaş'ta yaptığı konuşmada sarfettiği, "Dersim katliamı modern Kerbela'dır" sözleriyle ilgili kendisini eleştirmesine ve özür dilemeye davet etmesine de yanıt verdi. "Tek parti döneminin zulümlerine sahip çıkmak, sizin için bir zillettir. Sahip çıkıyorsa CHP sahip çıksın. Siz sahip çıkmayın" diyen Başbakan, "Bunu yaparsanız, en başta rahmetli Alparslan Türkeş'in kemikleri sızlar. Çünkü tek parti zihniyeti, başta Alparslan Türkeş ve Nihal Atsız olmak üzere MHP'lilerin önde gelen isimlerini tabutluklara soktular. Ey Bahçeli, asıl sizin Türkeş'ten özür dilemeniz gerekir" diye konuştu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamasından öne çıkan diğer başlıklar:

- İstanbul bize Rabbimizin ecdadımızdan emanettir. Bu emaneti koruyacağız. Kudüs'ün İstanbul'dan yönetildiği 400 yıl boyunca Yahudiler, Müslümanlar ve herkes Kudüs'e emniyetle girdiler, ibadetlerini yerine getirdiler. Ne biz Kudüs'ü unuturuz, ne de Kudüs İstanbul'u unutur.

- Sabah Halid Meşal ile görüştüm. Dün de Mahmud Abbas ile görüştüm. Onlara dedim ki; biz Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın yanındayız ve yanında olacağız. Onlar da dediler ki; bundan hiç şüphemiz yok. En zor zamanlarımızda nasıl Türkiye'yi yanımızda hissettiysek, bundan sonra da en zor zamanlarda her bir Türk kardeşimizin yanımızda olacağını biliyoruz. Kudüs'ün taşının, toprağının hizmetkârıyız. Kudüs'ü yıkmak, Mescid-i Aksa'ya zarar vermek isteyenler bilsinler ki; bizim için Mescid-i Aksa ile Kabe arasında hiçbir fark yoktur. İkisini de korumak için her şeyi yaparız.

"2019'da metro ağı 430 kilometreye ulaşacak"

- İstanbul emanetine sahip çıkmak, İstanbul'un kadim kültürüne sahip çıkmak ve aynı zamanda İstanbul'u yaşanabilir bir şehir yapmak birbiriyle bağlantılıdır, birbirini tamamlar.

- Bugünkü proje bu anlamda özel bir yere sahip. Eskiler bu Aksaray'ı bilirler. Aksaray'ın her bir köşesinden İstanbul'un semtlerine minibüsler kalkardı. İnsanlar üst üste istif halinde giderdi. Yollar çamurluydu. Ulaşım, büyüyen İstanbul'a göre tanzim edilmemişti. Bu, İstanbulluların makus talihi AK Parti döneminde değişti. Hem yer üstünde hem de yer altında yeni ulaşım ağları inşa edildi. Son 10 yılda 141 kilometre metro ağı yapıldı. 2019'da 430 kilometreye, sonrasında da daha iyi aşamalara çıkacak.

"İstanbul'un üç kanadı irtibatlandı"

- Öylesine büyük bir devrim ki; bu, hem hayatımızı kolaylaştırıyor hem de tarihi koruyor. Yeni hat ile İstanbul'un üç kanadı birbiri ile irtibatlanıyor. Bütün bunlar bu aziz şehrin sakinklerine işkencesiz, ızdırapsız yolculuk yapma imkanı kazandırmak için. Bunların hepsi bir rüyaydı. Bu inşaat çalışmaları sırasında 50 bin parça arkeolojik eser gün yüzüne çıktı.

"Kılıçdaroğlu'na çağrım var..."

Biz bu çabalar içindeyken, bakın muhalefet neler yapıyor. Kılıçdaroğlu, oturduğu yerden diyor ki; 'Asyalılarla ve Avrupalılarla konuştuğumuzda Türkiye ile ilgili tedirginlik duyduklarını söylüyorlar.' Ben hiç Kılıçdaroğlu'nun son dönemde Asyalı ya da Avrupalılarla konuştuğunu görmedim. Herhalde aynaya bakarak, kendi kendine konuşuyor.

Benden Kılıçdaroğlu'na bir çağrı... Kağıthane'ye kağıttepe dedin ya... Bir gün gel de Üsküdar ile Yenikapı'yı birleştiren Marmaray'ı bir kullan. Biz, Türkiye'nin her yerine, hangi şartta olursa olsun gidip konuşuruz. Ama o sadece kendi çevresinde görünür, kendi mahallesinde konuşur. Başka bir yerde göremezsiniz.

"MHP'nin zulüme sahip çıkması zillettir"

- Dünkü hitabımdan sonra Sayın Bahçeli, rahatsız olmuş ve bir açıklama yapmış. Benim özür dilememi istemiş. Dersim'de yapılan zulüm dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız özür dilediği için ben de onu Hacıbektaş'ta dile getirdim. Tek parti döneminin zulümlerine sahip çıkmak, sizin için bir zillettir. Sahip çıkıyorsa CHP sahip çıksın. Siz sahip çıkmayın. Bunu yaparsanız, en başta rahmetli Alparslan Türkeş'in kemikleri sızlar. Çünkü tek parti zihniyeti, başta Alparslan Türkeş ve Nihal Atsız olmak üzere MHP'lilerin önde gelen isşmlerini tabutluklara soktular. Ey Bahçeli, ister zulüm Dersim'de yapılsın, ister senin öncü bildiklerine tabutluklarda yapılsın, biz karşı çıkarız. Ey Bahçeli, asıl sizinn Türkeş'ten özür dilemeniz gerekir. O sizin bu yaptığınızı görseydi, size aynı şeyi söylerdi. Kur'an kurslarını kapatan tek parti zulümüne sahip çıkmak, MHP'ye yakışmaz.

AHL - Kartal arası 81 dakikaya indi

Aksaray Yenikapı hattı ile Kartal’dan metroya binen bir yolcu, Marmaray’a aktarma yaparak Yenikapı’ya, buradan da Aksaray Havalimanı -Başakşehir hattına kesintisiz ulaşabilecek. Aynı hat sayesinde Yenikapı- Taksim-Hacıosman metrosuna da geçiş yapılabilecek. Yeni açılacak hat ile Kartal Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek. Bağlantı sayesinde Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre olacak.

Aksaray-Yenikapı hattı ile İstanbul’da 2004 yılında 45 kilometre olan raylı sistem ağı, 2014 yılında 142 kilometreye ulaşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) son 10 yılda yapılan yatırımlarla raylı sistem ağını 97 kilometre genişletti. Şehirde şu an devam eden raylı sistem çalışmasının uzunluğu 109 kilometre civarında bulunuyor.

İstanbul’a 2019 yılına kadar İBB tarafından 110 kilometre, Ulaştırma Bakanlığı’nın ise 70 kilometre daha raylı sistem inşa edeceği açıklandı. 2019 yılında ise İstanbul’un 430 kilometrelik raylı sistem ağı ile dünyanın önde gelen şehirlerinin arasına girmesi hedefleniyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.