Sosyal Medya

Coğrafyamız

ÖSO'dan silah yardımına tepki

Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Albay Malik el-Kurdi, kendilerine yardım etmeyen ABD'nin Kürt gruplara silah vermesine tepki gösterdi.Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Albay Malik el-Kurdi, kendilerine yardım etmeyen ABD'nin Kürt gruplara silah vermesine tepki gösterdi.

AA muhabirine konuşan Kurdi, "ABD'nin Ayn el-Arap (Kobani) gibi küçük bir kentte IŞİD'le 1 aydır savaşan Kürt gruplara silah yardımı yapıp, Suriye'nin diğer bölgelerinin tümünde çeşitli suçlar işleyen Esed rejimine karşı 3,5 yıldan daha uzun bir süredir mücadele edenlere aynı yaklaşımı sergilememesi iğrenç bir tutum" ifadelerini kullandı.

Kurdi, ABD yönetiminin her seferinde kendilerine söz verdiğini ancak "tutmadığını" dile getirerek, "Washington'un rejimle işbirliği içindeki Kürt gruplara silah desteği vermesi, çift taraflı oynadığının delilidir ve biz buna yabancı değiliz" diye konuştu.

Kürt halkının Suriye'nin temel unsurlarından biri olduğunu ve devrime katkıda bulunduğunu vurgulayan Kurdi, "Buna mukabil PYD ve PKK gibi bazı gruplar, Esed rejimiyle işbirliği içinde. Bu nedenle onlara yapılan yardımlar, dolaylı olarak Esed'i desteklemek anlamına geliyor" dedi.

ABD yönetimi Kobani'deki Kürt gruplara uçaklarla silah ve erzak yardımı yaptığını duyurmuştu.

Dera'da varil bombalı saldırı: 10 ölü

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, orduya ait helikopterin, güneydeki Dera kentinde yer alan ve muhaliflerin denetimindeki Nasib beldesinde yerleşim birimine varil bombasıyla saldırdığı belirtildi. 

Saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin yaralandığı aktarılan açıklamada, yaralananların, ambulanslarla sahra hastanelerine kaldırıldığı, bazı yaralıların durumunun ciddi olduğu kaydedildi.

"ÖSO, Halep'te iki savaş uçağı imha etti"

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ise Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin, rejimin denetimindeki Neyrab Askeri Havaalanı'nda iki savaş uçağını "Tow füzeleriyle" imha ettiğini duyurdu.

Havaalanı çevresinde ÖSO birlikleriyle rejim güçleri arasında çatışmaların çıktığı aktarılan açıklamada, kentin kuzeyindeki Handarat bölgesinde de şiddetli çatışmaların sürdüğü kaydedildi. 

"IŞİD'e ait bomba yüklü bir araç imha edildi"

Öte yandan Ayn el Arap'taki (Kobani) yerel kaynaklar, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının, terör örgütü IŞİD militanlarının bulunduğu Tel Şi'ir çevresi, 48. Cadde ve sanayi bölgesi ile ilçenin batı kesimlerini yoğun bombardımana tuttuğunu bildirdi. 

Muhalif gruplardan Rakka Devrimcileri'nin, ilçeye girmeye çalışan IŞİD'e ait bomba yüklü aracı imha ettiğini aktaran yerel kaynaklar, IŞİD'in, bombardımanlar nedeniyle bugün ilçede herhangi bir saldırı düzenleyemediğini ifade etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.