Sosyal Medya

Bilim Teknoloji

Karasineklerin genetik haritası çıkarıldı

Karasineğin genetik haritasını çıkaran bilim insanları, elde edilen bulguların, insanlar ve hayvanlarda görülen birçok hastalığa çare bulunmasına yardımcı olacağını açıkladı.ABD'deki Cornell Üniversitesi'nden Dr. Jeff Scott ve ekibi, dünya üzerindeki tüm sineklerin yüzde 90'ını oluşturan ve kutuplardan ekvatora insanın yaşadığı her yerde görülen karasineğin 100'den fazla hastalık taşıdığını belirledi.

Karasineğin 691 megabayt uzunluğundaki genetik dizilimini, meyve sineğinin 123 Megabayt uzunluğundaki genetik dizilimi ile karşılaştıran araştırmacılar, karasineklerin taşıdıkları patojenlere karşı bağışıklık geliştirdiklerini ve atık maddelerden beslenmek için de özel bir genetik koda sahip olduklarını kaydetti.

Araştırma, karasineğin "Drosophila melanogaster" adıyla bilinen ve genetik araştırmalarda kullanılan ilk organizma olan meyve sineğine oranla çok daha fazla sayıda ve çeşitte bağışıklık genine sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, karasineklerin insan ve hayvanlardan aldığı patojenlere karşı bağışıklık sistemi oluşturmasına yardımcı olan genlerin, insanlar ve ve hayvanlarda görülen birçok hastalığın anlaşılması ve yeni tedavi yollarının bulunmasına önemli katkı sağlayacağına dikkati çekti. Araştırma, "Genome Biology" dergisinde yayımlandı.

Kaynak: AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.