Sosyal Medya

Genel

Arabları Osmanlı'dan koparan adam!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi'nin Akademik Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, 1. Dünya Savaşı sırasında Arapların Osmanlı Devleti'nden kopmalarında büyük rol oynayan ve 'Arabistanlı Lawrence' olarak bilinen İngiliz ajan Thomas Edward Lawrence'dan da bahsetti.Erdoğan, "Hizmet eri görünümünde, gazeteci yazar görünümünde, terörist görünümünde yeni Lawrence'lerin çabaladığını görüyoruz.

Hizmet diyerek, basın özgürlüğü diyerek, bağımsızlık savaşı yada cihat diyerek Picot anlaşmalarını yapanlar var. Terör örgütünün tuzağına düşen modern Lawrence'lerin peşine düşenlere tane tane anlatmak zorundayız" şeklinde konuştu.

 Lawrence kimdir? Arapları ayaklandırmayı nasıl başarmıştır?

Yarbay Thomas Edward Lawrence (15 Ağustos 1888, Tremadoc, Caernarvonshire, Galler - 19 Mayıs 1935, Clouds Hill, Dorset, İngiltere) Britanyalı arkeolog, askeri stratejist, casus ve yazar.

Profesyonel olarak T.E. Lawrence veya T.E. Shaw isimlerini kullandı.

1916 - 1918 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yürütülen Arap Ayaklanmasında, Birleşik Krallık irtibat subayı olarak aldığı görev nedeniyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır.

Şövalyelik nişanını reddetmiştir, "Üstün Hizmet Madalyası" ve "Fransız Şeref Lejyonu Madalyası" ile ödüllendirilmiştir. Britanyalılar da onu en büyük savaş kahramanlarından biri olarak kabul ederler.

İlk tayin yeri olan Kahire'de İngiliz Askeri Haberalma Servisi için çalıştı.
Arapları Osmanlı'dan koparan adam!
Arablarla olan sıcak ilişkileri Lawrence'ı, İngiliz ve Arap kuvvetleri arasındaki irtibat subaylığı görevi için biçilmiş kaftan kılıyordu. Ekim 1916'da, Arap millî faaliyetlerini rapor etmesi için çöle gönderildi.
 
Mekke şerifi Hüseyin bin Ali'nin oğlu Emir Faysal komutasındaki düzensiz birliklerle birlikte Osmanlı ordusuna karşı gerilla mücadelesi verdi.
 
Arapları, Medine'deki Osmanlı muhafız birliklerini şehirden çıkarmamaları konusunda ikna etti. Böylece Araplar, şehre malzeme getiren Hicaz demiryoluna yaptıkları saldırılara ağırlık verebildiler.
 
Şehri savunmakla meşgul olan Osmanlı askerlerini diğer yandan da demiryolunu tamir etmek zorunda bırakmak suretiyle oyaladılar. Lawrence, Akabe ve Şam'ın işgalinde de önemli rol aldı.
 
Araplarla geçirdiği zaman zarfında, gelenek ve yaşantılarına bayağı adapte oldu. Deve ile seyahat edip, sıkı bir dostluk kurduğu Prens Faysal'ın hediye ettiği yerel kıyafetleri giymeye alıştı.
 
I. Dünya Savaşı'nın sonlarında İngiliz hükümetini, Arapların bağımsızlığının İngilizlerin yararına olduğuna ikna etme konusunda oldukça başarılı oldu.
 
Lawrence, 1918'de savaş muhabiri Lowell Thomas'ın belgesel film ve fotoğraflar çekmesine yardımcı oldu. Savaştan sonra bu belge niteliğindeki fotoğraf ve filmlerle dünya turuna çıkan Lowell Thomas, oldukça yüksek kazançlar elde etti.
 
Lowell Thomas'ın Lawrence'ı büyük bir kahraman gibi göstermesi, Lawrence'ın da kendi anılarında bölgede daha önceden yüzlerce İngiliz ajanı tarafından yapılmış birçok şeyi kendine mal etmesi...
 
Lawrence'ın aslında çok da hak etmediği bir üne kavuşmasını sağladı.
 
Öyle ki sonradan Lawrence'ın efsanesini kaleme alan yazarlar yeri geldiğinde Lawrence'ı gerilla savaşı'nın mucidi olarak kabul etmişlerdir. 1962'de çekilen Arabistanlı Lawrence filmi ise efsaneyi doruk noktasına ulaştırmıştır.
Arapları Osmanlı'dan koparan adam!
 
Lawrence 19 Mayıs 1935 günü Clouds Dorset-İngiltere'de bir motosiklet kazasında yaralandı. Altı gün sonra, 19 Mayıs 1935'te, 46 yaşında hayatını kaybetti.
 
Kaza yaptığı yol kenarındaki yer, küçük bir anma ile işaretlenmiştir.
 
Naaşı Eric Kennington tarafından St Paul Katedralinin kilise mahzenine yerleştirildi.
Arapları Osmanlı'dan koparan adam!
 
 
İNCA NEWS

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.