Sosyal Medya

Dünya

Kudüs fethinin 827. yıl dönümü (VİDEO)

1187 yılının 2 Ekim günü Eyyubi Hanedanı'nın kurucusu Selahaddin Eyyûbi, Kudus'ü fethetti ve 88 yıllık Hıristiyan egemenliğine son verdi. Eyyûbi'nin Kudüs'ü fethi 2005 yılında Cennetin Krallığı filmiyle beyazperdeye taşınmıştıMısır ve Suriye sultanı Eyyûbi hanedanının kurucu hükümdarı Selahaddin Eyyûbi 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Hıristiyanların elinden aldı. 88 yıl süren Hıristiyan egemenliğine son verdi. Tarihin akışını değiştiren Selahaddin Eyyûbi, Kudüs'ü fethiyle 3. haçlı seferini de etkisiz hale getirdi.

HAÇLI ORDUSU İŞGAL İÇİN AYAKLANDI

1096'da kutsal toprakları Müslümanlardan almak isteyen haçlı orduları, Hatay ve Trablusu ele geçirdikten sonra 1099'da Kudüs'e ulaştı. Şehirdeki Yahudi ve Müslümanları katlederek Kudüs Krallığı'nı kurdu. Böylece ikinci haçlı seferi ile gücünü artıran Hristiyan ordularının Kudüs'te hakimiyeti başladı.

EYYÛBİ, HRİSTİYAN EGEMENLİĞİNE SON VERDİ

1171'e gelindiğinde Selahaddin Eyyûbi, Fatimi hilafetine son vererek İslam dünyasında birlik sağladı. Pek çok seferde başarı kazanan Eyyûbi büyük hazırlıklar sonunda Hıttin savaşında Kudüs krallığı ile karşı karşıya geldi. Ekim 1187'de Kudüs'e giren Eyyûbi, Hristiyan egemenliğini sonlandırdı.

FİLMİ DE ÇEKİLMİŞTİ

Selahaddin Eyyûbi'nin Kudüs'ü fethi, 2005'de yönetmen Ridley Skat'ın çektiği Cennetin Krallığı filmiyle beyazperde taşındı. Filmde Eyyûbi'nin Kudüs'ü haçlıların kurduğu Kudüs Krallığı'ndan geri alması ve haçlı seferleri anlatıldı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN ALTTAKİ RESİME TIKLAYIN...!!

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.