Sosyal Medya

Güncel

Filistinlilerin organlarına elkoyuyorlar

New York Times tarafından yayımlanan yeni bir raporda uluslararası organ ticaretinde İsrail'in başı çektiği gözler önüne seriliyor.ABD'de New York Times gazetesi, uluslararası organ ticaretine dair bir rapor yayımladı. Rapora göre, dünya üzerinde umutsuz hastalarla, donörler arasında iletişim sağlayan 'organ nakli aracıları' en çok İsrail'de bulunuyor. Aracılar bu şekilde muazzam paralar kazanıyor.
 
Ophira Dorin isimli bir İsrailli kadının hikayesi sayesinde, İsrail'de yasadışı aracılarla bir böbrek satın almanın ne kadar kolay olduğu ortaya çıktı. Dorin'e Kosta Rika'da böbrek transferi yapılmış. Aracı 175 bin ABD doları alırken, böbreğini bağışlayan 37 yaşındaki işsiz adama sadece 18 bin dolar ödenmiş.
 
New York Times'a konuşan Dorin, "Benim durumum oldukça kritikti. Hiçbir zaman iyi hissetmedim. Ama bunun yasadışı olduğunu bilsek bile farklı bir şey yapacağımızı zannetmiyorum" dedi.
 
Gazetenin açıkladığı raporda, 2000 yılından beri gerçekleşen organ kaçakçılığının trafiği aktarıldı. Bu istatistikte İsrail'in "orantısız üstünlüğü" dikkat çekti.
 
İsrail Sağlık Bakanlığı, İsrail'deki organ bağışçılarının yüzde 10'un altında olduğunu savundu. Buna sebep olarak da dini yasakları gösterdi.
 
Kosta Rika yetkilileri ise, geçen yıl yaptığı açıklamada İsrail'deki bu duruma dikkat çekmişti.
 
2012 yılında en az 10 İsrail vatandaşı, organ kaçakçılığı çetesi üyeliği sebebiyle tutuklanmıştı.
 
İsrail devleti, 1990 yıllarında ailelerinin izni dahi olmadan, ölen Filistinlilerin organlarına el konulduğunu 2009 yılında yaptığı açıklamayla kabul etmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.