Sosyal Medya

Yaşam

Gaziantep’te gergin gece

Gaziantep'te pazartesi gecesi bir ev sahibinin Suriyeli kiracısı tarafından bıçaklanarak öldürülmesini protesto eden gruplar, kentin çeşitli yerlerinde bıçak ve sopalarla Suriyelilere saldırdı.Bölgedeki Al Jazeera muhabirinin verdiği bilgiye göre, farklı gruplar Saçaklı, Alibaba, Karakabir ve Düztepe mahallelerinde toplanarak yoldan geçen Suriye plakalı araçlara saldırdı. Polis bu grupları dağıtsa da farklı noktalarda yeniden toplandılar.

Suriyelilere ait araçların ateşe verildiği olayın ardından kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. 

Ellerinde bıçak ve sopa bulunan gruplar, parklarda ve sokaklarda karşılaştıkları Suriyelilere saldırdı. Yaklaşık 10 Suriyeli, bıçak ve sopa darbeleriyle yaralandı. Bazı Suriye plakalı araçlar ateşe verildi.

Ellerinde Türk bayrağı olan gruplar, bazı yerlerde kaldırım taşları sökerek araçlara saldırdı. Bu gruplar Suriyelilerin mahallelerine uyuşturucu soktuklarını ve mahalle sakinlerini dövdüklerini iddia etti.

Suriye sivil toplum kuruluşları, Suriyelileri dikkatli olmaları ve zorunlu olmadıkça Suriye plakalı araçlarla sokağa çıkmamaları konusunda uyardı.

Ünaldı Mahallesi'nde dün gece meydana gelen olayda Hıdır Çalar, evini boşaltmasını istediği Suriyeli kiracısı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayet şüphelisi olayın ardından kaçtı.

Çalar'ın bugün toprağa verilmesinden sonra yakınları ile olaya tepki gösteren birçok kişi, kentin çeşitli noktalarında 'Suriyelileri istemiyoruz' eylemi yaptı. Yaşananların ardından, olayların meydana geldiği bölgelere takviye ekipler sevk edildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.