Sosyal Medya

Coğrafyamız

Hamas: Talebimiz onurlu bir yaşam

Hamas, Mısır’ın ateşkes önerisiyle ilgilendiklerini ancak sunulan şartların kabul edilemez olduğunu söyledi: Bize bugün Kudüs’ü geri verin gibi bir talebimiz yok. Biz sadece onurlu bir yaşam istiyoruz.Hamas Sözcüsü Ebu Zuhri, Mısır’ın ateşkes önerisiyle ilgilendiklerini söyledi. Buna rağmen ateşkesi kabul etmeme kararlarının arkasında olduklarını belirten Zuhri, Mısır’ın sunduğu şartların kabul edilemez olduğunu belirtti.

‘Bugün Kudüs’ü bize verin’ gibi bir talepleri olmadığını ve sadece onurlu bir yaşam istediklerini belirten Zuhri, “Kararımızın arkasındayız. Bütün dünya mutabık olsa bile biz taleplerimiz yerine getirilmediği sürece savaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın ateşkes şartları

Kahire yönetiminin önerdiği ateşkes karadan, denizden ve havadan gerçekleşecek bombardımanın önüne geçmeyi hedefliyordu. Ateşkes ayrıca sınır kapılarının açılarak sivillerin güvenli geçişinin teminatının sağlanmasını içeriyordu.

Mısır’ın önerisine karşı Hamas’ın ateşkes için sunduğu şartlar arasında ise Filistinli esirlerin serbest bırakılmasının yanı sıra Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılması da bulunuyor.

Hamas ateşkes kapsamında ateşkesin acil ve kapsamlı bir şekilde uygulanmasını, iki tarafın karşılıklı olarak saldırıları durdurmasını, İsrail’in Gazze’ye yönelik karadan ve denizden uyguladığı ablukayı kaldıracağına dair taahhüt vermesini, Gazze’ye ekonomik yaptırımların kaldırılmasını, Gazzeli balıkçılara 12 mil mesafede balık avlanmasına izin verilmesini, sınırdaki tampon bölgenin kaldırılmasını ve sınır bölgelerinde dolaşım özgürlüğünün sağlanmasını talep etti.

Hamas ayrıca İsrail’den 11.10.2011 tarihinde Kahire’de imzaladığı esirlere yönelik anlaşmanın maddelerini yerine getirmesini, serbest bırakılıp yeniden tutuklanan esirlerin yeniden serbest bırakılmasını, Batı Şeria’da Filistinlilere ait kapatılan kuruluşların yeniden açıklaması ve el konulan yerlerin sahiplerine iade edilmesini istiyor.

Hamas’ın sunduğu ateşkes önerisinde, önerideki maddelerin uygulanması için taraflara nihai bir süre verilmesi, ABD’nin anlaşmanın maddelerinin ihlal edilmemesinde bir hakem rolü oynaması ve anlaşmanın iki tarafın da kabulünün ardından 6 saat içinde yürürlüğe girmesi mevcut.

Perşembe günü kara saldırılarının başlamasının hız kazanan ölümler 337’ye ulaştı. Ölen Filistinlilerin 77’si çocuklardan oluşuyor. Saldırılarda yaralanan 2 bin 380 kişinin ise 657’sini çocuklar oluşturuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.