Sosyal Medya

Coğrafyamız

Moro'nun milliyetçi liderinden barış anlaşmasına eleştiri

Moro Milliyetçi Kurtuluş Cephesi lideri Sema, Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında 27 Mart’ta imzalanacak barış anlaşmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.Moro Milliyetçi Kurtuluş Cephesi (MMKC) lideri Muslimin Sema, Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) arasında 27 Mart’ta imzalanacak barış anlaşmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

Filipin hükümeti ile ülkenin güneyindeki Morolu Müslümanlar arasında kırk yılı aşkın süredir devam eden ve en az 120 bin kişinin ölümüne yol açan çatışmayı sona erdirmek için Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) ile hükümet arasında 27 Mart'ta imzalanacak nihai barış anlaşması öncesi, bölgenin ikinci en büyük ikinci silahlı gücü olan Moro Milliyetçi Kurtuluş Cephesi lideri Muslimin Sema Anadolu Ajansı’na konuştu.

Filipinlerin güneyindeki Kotobato şehrinde yer alan İbrahim Kampı’nda AA muhabirine açıklamalarda bulunan Sema, “İmzalanacak anlaşma ile Moro’da öngörülen özerk bölgenin altı vilayetle sınırlandırılması kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Moro Milliyetçi Kurtuluş Cephesi’nin 1996’da Filipinler hükümeti ile imzaladığı anlaşmayla ilgili bir gözden geçirme sürecinin devam ettiğine dikkati çeken Sema, “Bu anlaşma çerçevesinde MMKC olarak üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getirdik ancak Filipinler hükümeti bunu yapmadı. Şimdi bu anlaşmayı gözden geçirmek için İslam İşbirliği Teşkilatı, Filipinler hükümeti ve bizim aramızda oluşturulan üçlü bir mekanizma çalışmalarına devam ediyor. Bizimle yapılan bu anlaşmanın çöpe atılmasına müsaade etmeyiz” dedi.

“MİKC için endişeliyiz”

Kendilerinin 1996’da Filipinler hükümeti ile imzaladığı anlaşmanın, MİKC ile Filipinler hükümeti arasında imzalanacak olan anlaşma ile benzer hükümler içerdiğinin hatırlatılması üzerine Sema, “Bizim imzaladığımız anlaşma hiç bir zaman yürürlüğe konulmadı. Şimdi Moro İslami Kurtuluş Cephesi’ndeki kardeşlerimizle imzalanacak olan ve benzer hükümler içeren nihai anlaşmanın uygulamaya konulacağından ciddi şüphelerimiz var” dedi.

Moro İslami Kurtuluş Cephesi’nin, Moro halkının sahip olduğu en büyük güçlerden birisi olduğunu vurgulayan Sema, “1996’da imzaladığımız barış anlaşması kapsamında beş bin savaşçımız Filipinler ordusuna katıldı. Ordu içerisinde bu arkadaşlarımız için bir birlik kurulacaktı ama bu hayata geçirilmedi. Bunlar bilinçli olarak tüm ülkeye dağıtıldı. Bizim yaşadığımız bu kötü tecrübeyi, MİKC’deki kardeşlerimizin yaşamasından endişe ediyoruz. Bu onların yok olmaları anlamına gelir” değerlendirmesinde bulundu.

Moro altı vilayetten ibaret değil”

MİCK ile Filipinler hükümeti arasında imzalanacak anlaşma kapsamında, altı vilayeti içeren özerk bölge kurulmasını eleştiren Sema, birçok Morolu Müslümanın bu bölgenin dışında kalacağını belirtti.

Sema, “Moro halkı, altı vilayeti içeren özerk bölgenin sınırlarına hapsedilemez” diye konuştu.

Kendilerinin Filipinler hükümeti ile 1996’da vardıkları anlaşmada, 13 vilayette özerklik hakkı kazandıklarını hatırlatan Sema, bunun altı vilayetle sınırlandırılmasının, milyonlarca Morolunun bu bölgenin dışında kalması anlamına geleceğini belirtti.

“Özerk bölge Hıristiyanları da kapsamalı”

Moro İslami Kurtuluş Cephesinin, “özerk bölgenin13 vilayeti kapsaması durumunda Müslümanların azınlık konumuna düşeceği” yönündeki endişesini de yersiz buluğunu ifade edeb Sema, “Buradaki gündem Müslüman-Hıristiyan meselesi değil. Moro Milliyetçi Kurtuluş Cephesi olarak biz Hıristiyanların da bu özerk bölgeye dahil olmasını istiyoruz ve üyelerimiz arasında Morolu Hristiyanlar da bulunuyor” diye konuştu.

Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile Filipinler hükümeti arasında imzalanacak anlaşmaya katılma ihtimallerinin olup olmadığı yönündeki soru üzerine Sema, “Bu anlaşmanın bir parçası değiliz ama 1996’da yaptığımız anlaşma ile bu yeni anlaşmayı birbirine entegre edecek yasal bir mekanizma kurulması halinde sürece dahil olabiliriz. Bu konuyla ilgili kabul edebileceğimiz tek seçenek bu” dedi. 

“Hala silahlı adamlarımız var”

Moro Milliyetçi Kurtuluş Cephesi’nin eskiye kıyasla zayıf olduğu iddialarına da cevap veren Sema, önemli olanın sayı değil, kararlılık olduğu değerlendirmesinde bulundu.

MMKC olarak onlarca yıldır mücadele verdiklerini ve büyük bedeller ödediklerini söyleyen Sema, “Biz küçük bir grup olarak yıllarca silahlı mücadele verdik. Hala elinde silah olan çok sayıda savaşçımız var.  Bundan sonra Moro Milliyetçi Kurtuluş Cephesi’nin izleyeceği yola da bunlar karar verecek” diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.