Sosyal Medya

Yaşam

Öcalan sürecin arkasında

Abdullah Öcalan, BDP-HDP heyetine, devlet heyetiyle yaptığı son görüşmenin olumlu geçtiğini, umudunu koruduğunu söyledi. 30 Mart'taki seçimleri barış için referandum olarak niteleyen Öcalan, Nevruz'da yeni bir mektup yayınlayacak.Abdulah Öcalan'ın İmralı'daki cezaevinde BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder ile yaptığı görüşme üç saat sürdü. Heyet dönüşte yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamaya göre; Öcalan, devlet heyetiyle yaptığı son görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi. Açıklamada, Öcalan'ın 'her ne kadar diyalog aşamasından müzakere aşamasına henüz geçilmemiş olsa da umudunu halen koruduğunu' belirttiği vurgulandı.  

Halkın da sürece bu şekilde yaklaşmasını isteyen Öcalan, sürece dair 'genel ve çarpıcı' bir değerlendirmeyi 21 Mart'ta Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasında okunacak bir mektupla yapacağını söyledi. Açıklamaya göre Öcalan mektup için 'tarihi' ifadesini kullandı. 

Öcalan, yaşanan sıkıntıların ancak 'müzakere çerçeve yasası'nın çıkmasıyla son bulacağını söyledi. 

Açıklamaya göre Öcalan, son dönemde HDP’lilere yapılan saldırıları da eleştirdi, Hükümet için "Eğer bu saldırıların içinde değillerse bu barış düşmanı gladyo parçacıklarını süratle tasfiye etmek zorundadırlar" dedi.

'Seçim barış açısından referandum' 

Öcalan, "30 Mart'taki yerel seçimlerin barış açısından bir referandum olduğu gerçeğiyle başta adaylar olmak üzere tüm demokratik kurumlarımız ve halkımız seferber olmalıdır” ifadesini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.