Sosyal Medya

Yaşam

İHH'dan açıklama

İHH'dan yapılan açıklamada, "Karalama kampanyası başarısız oldu. Karalamalar karşısında gerekli hukuki girişimlerde bulunulmuş ve bulunulmaya devam edecektir" denildi.İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan açıklamada, vakıf hakkında yapılan ve başarısız olan "karalama kampanyaları"na ilişkin gerekli hukuki girişimlerde bulunulduğu belirtildi. 

Açıklamada, önceki günlerde bazı gazete, televizyon kanalları ve internet sitelerinde İHH hakkında hiçbir somut bilgi ve belgeye dayandırılmayan yayınlarla vakfa yönelik karalama kampanyası yapıldığı, bu süreçte hedefin vakfı karalamak olduğunun 1 Ocak akşamı yaşanan tır hadisesiyle anlaşıldığı kaydedildi.

"Bir gazetenin internet sitesinde yayınlanan haberde, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde içerisinde silah ve mühimmat bulunduğu iddiasıyla İHH'ya ait bir tırın durdurulduğu, tırda MİT mensubu bir kişinin de olduğunun iddia edildiği ancak bunun böyle olmadığının çok kısa bir süre sonra mülki amirlerin ve bölge milletvekillerinin açıklamalarıyla ortaya çıktığı" kaydedilen açıklamada, bu süreçte Adana Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla durdurulan tırın İHH'ya ait olmadığının ilerleyen günlerde İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından da kamuoyuna açıklandığı aktarıldı.

Bu açıklamalara rağmen bazı çevrelerin iftiralarına devam ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"İHH'yı karalamayı aklına koymuş aynı odaklar daha sonra Van merkezli yürütülen başka bir adli operasyon sonrasında vakfımızı hedef almışlardır. Eş zamanlı 6 ilde düzenlenen operasyonda İHH'nın Kilis bürosunda çalışan bir kişi de gözaltına alınmış, İHH'nın Kilis bürosunda hukuksuzca arama yapılmış, bunu fırsat bilen bir kısım medya organları da operasyonu 'İHH'ya El Kaide operasyonu' şeklinde duyurmuştur. Böylece içeride İHH'ya karşı bir algı oluşturulmakla kalınmamış dışarıda da çeşitli basın yayın organları aracılığıyla İHH terörle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Ancak geçtiğimiz günlerde Van Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı yazılı bir açıklamayla operasyonun hiçbir sivil toplum örgütüne yönelik olmadığını, İHH'nın Kilis bürosunda yapılan aramada el koyulan bilgisayarların incelenmeden tekrar iade edildiğini bildirerek tartışmalara son noktayı koymuştur. Kilis'te gözaltına alınan İHH personeli de savcılıkta verdiği ifadenin ardından serbest bırakılmıştır. Buradan da anlaşılmaktadır ki uzun süredir İHH'yı suç örgütleriyle irtibatlandırma çabası yine hedefine ulaşamamış ve kirli oyun bozulmuştur. İHH hakkında yanlış algı oluşturarak insani yardım çalışmalarını sekteye uğratmaya çalışan odakların ve onların işbirlikçilerinin bu hedef doğrultusunda bugüne kadar yaptıkları karalamalar karşısında gerekli hukuki girişimlerde bulunulmuş ve bulunulmaya devam edecektir."

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.