Sosyal Medya

Coğrafyamız

BMGK Suriye rejimini yine kınayamadı

İngiltere tarafından BMGK'ya sunulan ve varil bombaları nedeniyle Esed rejiminin kınanmasını içeren basın bildirisi Rusya'nın itirazı nedeniyle bloke edildi.BM Güvenlik Konseyi'nde, Esed rejiminin Halep'e düzenlediği varil bombalı saldırıları kınamaya yönelik İngiltere'nin sunduğu tasarı Rusya'nın itirazı nedeniyle kabul edilemedi.

BM Güvenlik Konseyi bugün gerçekleşen kapalı toplantıda Suriye'deki son gelişmeleri, Cenevre-2 Konferansı hazırlıklarını ve kimyasal silahların imha sürecini değerlendirdi.

Toplantının ardından BMGK ocak ayı dönem Başkanı ve Ürdün'ün BM Daimi Temsilcisi Zeyd Ra'ad, toplantıdan bir basın bildirisi çıkmadığını belirterek, kimyasal silahların imhasına ilişkin sürecin ilerlemesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Lyall Grant ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngiltere tarafından sunulan ve Esed rejimi tarafından Halep'te ayrım gözetmeden yapılan bombalamayı kınayan basın metninin bloke edilmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını bildirdi. 

Almanya'nın BM Daimi Temsilciliği'nden yapılan açıklamada da Halep'e yapılan bombardımana ilişkin sunulan basın bildirisinin bloke edildiği ifade edilerek, "İnsanların yaşadığı ızdırapların karşısında bu ne büyük bir utanç" değerlendirmesinde bulunuldu.

Diplomatik kaynaklar, basın bildirisinin Rusya tarafından sert bulunduğunu ve bazı maddelerin rejim lehine yumuşatılmasını istediklerini belirtti.

İngiltere'nin ise Rusya'nın istediği haliyle basın metninin anlamını yitireceğinden basın bildirisi taslağını geri çektiği kaydedildi. 

BMGK'da basın ya da başkanlık bildirgesinin kabul edilebilmesi için konsensüs aranıyor. Dolayısıyla bir üyenin bile itiraz etmesi halinde tasarı kabul edilemiyor.

Rusya aralık ayında da ABD tarafından sunulan benzer bir metni Suriye rejimi lehine değişiklikler yapılmasını isteyerek bloke etmiş ve ABD tasarıyı geri çekmişti.

Rusya'nın bloke etmesi nedeniyle Esed rejimi kınanamıyor

BMGK'da basın ya da başkanlık bildirgesinin kabul edilebilmesi için konsensüs aranıyor. Dolayısıyla bir üyenin bile itiraz etmesi halinde tasarı kabul edilemiyor.

Rusya aralık ayında da ABD tarafından sunulan benzer bir metni Suriye rejimi lehine değişiklikler yapılmasını isteyerek bloke etmiş ve ABD tasarıyı geri çekmişti.

- Kimyasal silahların imhası -

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, Suriye'nin kimyasal silahlarının ülke dışına çıkarılmasında yaşanan gecikmeye rağmen sürecin haziran ayı sonunda tamamlanmasını bekliyor.

BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) tarafından oluşturulan Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası misyonunun özel koordinatörü Sigrid Kaag, sahadaki son gelişmelere ilişkin BM Güvenlik Konseyi üyelerini bilgilendirdi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Kaag, kimyasal materyallerin Suriye dışına çıkarılmasına dün başlandığını hatırlatarak, "Bu gelişme, Suriye'nin kimyasal stoklarının imhası için en önemli bir ilk adımdır. BM Güvenlik Konseyi ve biz, misyonun tamamlanması için belirlenmiş olan 30 Haziran tarihinde herhangi bir gecikme olmasını beklemiyoruz" dedi.

Kaag, transfer sürecinde güvenlik dışında bir sorun beklemediklerini dile getirdi.

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.