Sosyal Medya

Dünya

Kutup girdabı ABD'de 21 can aldı

ABD'yi etkisi altına alan kutup girdabından kaynaklanan soğuk havanın 21 kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi.ABD'nin 50 eyaletinde hava sıcaklıklarının donma noktasının altına düşmesine yol açan soğuk hava sisteminin bugün etkisini kaybetmeye başlaması bekleniyor.

Kutup girdabı soğuklarının yedisi Illinois'de, altısı Indiana'da olmak üzere ülke genelinde çarşamba sabahına kadar toplam 21 kişinin ölümüne sebep olduğu bildirildi. Ölenlerin bir kısmının evsiz ve sığınaklara gitmeyi kabul etmeyen kişiler olduğu kaydedildi. Can kayıpların artmasından endişe ediliyor. 

Hava, kara ve deniz yolu ulaşımını felce uğratan soğuklar nedeniyle ABD genelinde çarşamba sabahı itibariyle 1000'e yakın uçuş iptal edildi. Yaklaşık 2500 uçuşta da rötar meydana geldi. ABD'de soğuk havanın etkili olmaya başladığı hafta başından bu yana binlerce uçuş iptal edilmiş oldu.

Milyonlarca öğrencinin okullarının tatil edilmesine neden olan soğuklar, çok sayıda iş yeri ve kuruluşa da "zorunlu izin" yaptırıyor.

Meteoroloji yetkilileri, ABD nüfusunun yaklaşık 190 milyonluk kısmını tehdit eden kutup girdabı adı verilen soğuk hava sisteminin Kanada'ya yöneldiğini, bugünden itibaren etkisini kaybedeceği tahmininde bulunuyor.

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.