Sosyal Medya

Dünya

Buzda sıkışan gemiler kurtuldu

Antartika'da mahsur kalan Çin'in "Buz Ejderhası" ve Rus araştırma gemisi sıkıştığı bölgeden kurtuldu.Antarktika'da mahsur kalan Rus gemisi MV Akademik Shokalskiy'yi kurtarma operasyonunda kendisi de mahsur kalan Çin'in buz kırıcısı Şüelong'un ve Rus gemisinin sıkıştığı bölgeden çıkmayı başardığı bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin'in "Buz Ejderhası" adlı buz kırıcısının kalın buz kütlelerinin aralarından sıyrılarak kurtulmayı başardığı kaydedildi. 

Buz Ejderhası'nın Pekin saatiyle 05.00 sularında hamle yapmaya başladığı ancak saat 17.50 sularına kadar kalın buz nedeniyle başarı kaydedemediği belirtildi. 

Çin'in buz kırıcısının daha sonra 100 derecelik bir dönüş yaparak buzu ittiği ve kendine açtığı bir kanaldan açık denize doğru hareket ettiği bildirildi. 

Şüelong, 24 Aralık'ta buz kütleleri arasına sıkışan Akademik Shokalskiy'deki 52 yolcunun kurtarılmasına yardımcı olmuş ancak sonrasında kendisi bölgede mahsur kalmıştı.

Diğer yandan İngiliz yayın kuruluşu BBC, Rus gemisinin de sıkıştığı yerden kurtulduğunu duyurdu. Akademik Shokalskiy'nin rüzgarın yön değiştirmesi sonucu buzda oluşan bir çatlak sayesinde buz kütlesinin arasından çıkmayı başardığı kaydedildi. Bölgede görüş açısının düşük olması nedeniyle Rus gemisinin ağır hareket ettiği belirtildi.

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.