Sosyal Medya

Dünya

Çin ve Güney Kore liderlerine çağrı

Japonya Başbakanı Abe, Çin ve Güney Kore liderlerine savaşlarda ölen 2,5 milyon askerin anısına yapılmış Yasukuni Tapınağı'nı neden ziyaret ettiğini açıklamak istediğini söyledi.Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin ve Güney Kore liderlerine savaşlarda ölen 2,5 milyon askerin anısına yapılmış Yasukuni Tapınağı'nı neden ziyaret ettiğini açıklamak istediğini söyledi. 

Japonya'nın batısındaki Ise Tapınağı'nı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abe, üç ülke arasında henüz planlanmış bir toplantı olmadığını ancak toprak iddiaları ve tarihi konularla ilgili uzlaşmazlıkları çözmek için liderlerin bir araya gelmesini umut ettiğini belirtti. 

Abe'nin 26 Aralık'ta başkent Tokyo'daki Yasukuni Tapınağı'nı ziyareti, Çin ve Güney Kore ile gerilimin yeniden tırmanmasına yol açmıştı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Abe'nin ziyaretini "kesinlikle kabul edilemez" olarak nitelemiş ve "Japon Başbakanı Abe'nin ziyaretini protesto ediyor ve ciddi bir biçimde kınıyoruz. Abe'nin Yasukuni'ye yaptığı ziyaret, Japonya'nın diğer ülkelerin işgal edilmesi ve sömürge haline getirilmesini de içeren militarist tarihinin yüceltilmesinden ve 2. Dünya Savaşı'nın sonuçlarının hiçe sayılmasından başka bir şey değildir" demişti.   

Güney Kore de ziyareti "hem Güney Kore ile Japonya arasındaki ilişkilere hem de kuzeydoğu Asya'da istikrar ve işbirliğine zarar veren, zamanlama bakımından hatalı bir eylem" olarak nitelemişti. 

Çin ve Güney Kore, 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya'nın izlediği saldırgan tutum nedeniyle siyasetçilerin tapınağa ziyarette bulunmasına tepki gösteriyor. Japonya, 2. Dünya Savaşı sırasında Çin ve Kore Yarımadası'nın bazı kısımlarını işgal etmişti.

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.