Sosyal Medya

Lübnan'da bombalı saldırı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un batısında Ayn el-Mıreyse bölgesinde bomba yüklü araç infilak etti. İlk belirlemelere göre 5 kişi öldü. Ölenler arasında eski Maliye Bakanı Muhammed Şatah da bulunuyor.Lübnan Başbakanı Necib Mikati'nin evinin de bulunduğu Göçmenler Bakanlığı yakınlarında, kamu binaları, oteller ve ticaret merkezlerinin yer aldığı bölgede bomba yüklü bir araç infilak etti. Patlamada çok sayıda araç yanarken, etraftaki binalarda da ağır hasar meydana geldi.

Lübnan sağlık ve itfaiye ekipleri patlamanın ardından olay yerine intikal ederek, yaralıları hastanelere kaldırdı. Olayda ölenler arasında Lübnan eski Başbakanı ve Müstakbel Hareketi Lideri Saad el-Hariri'nin siyasi danışmanı, eski Maliye Bakanı Muhammed Şatah ve korumalarının da yer aldığı açıklandı.

'Suriye karşıtı toplantıya katılacaktı'

Fransız Haber Ajansı AFP, Muhammed Şatah'ın, Hariri'nin liderliğini yaptığı '14 Mart Koalisyonu'nun önemli bir toplantısına katılmak üzere evinden ayrıldığı belirtildi. '14 Mart Koalisyonu', Suriye lideri Beşar Esad'a karşıtlığıyla tanınıyor.

Lübnan'ın başkenti Beyrut bu yıl içinde çok sayıda bombalı saldırıya sahneye oldu. Saldırıların ağırlıkla Hizbullah'ın denetimindeki Güney Beyrut'ta meydana gelmesi dikkat çekiyor. Kasım ayında İran'ın Beyrut Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısında 20'den fazla kişi can vermişti. Saldırıyı Suriye'de faaliyet gösteren Abdullah Azzam Tugayları üstlenmişti.

DW

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.