Sosyal Medya

Tantavi'den emir aldık

Mısır Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Sisi'ye ait olduğu iddia edilen ses kaydında, Sisi, Tantavi'den emir adıklarını söylüyor.Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'ye ait olduğu iddia edilen dördüncü bir ses kaydı yayımlandı.

Katar merkezli El-Cezire Mubaşir Mısır televizyon kanalının, yayımladığı görüntülerde, Sisi, 25 Ocak devriminin ardından geçiş dönemini yöneten Mısır eski Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi'den övgüyle söz ediyor.

Bilinmeyen bir yer ve tarihte askerin komuta kademesindeki liderlere hitap ederken görülen Savunma Bakanı Sisi, "Belirtmek isterim ki biz de insanız. Tantavi hakkında konuştuğum zaman benim gibi düşünmenizi istiyorum. Tantavi, gerçekten büyük adam" ifadelerini kullanıyor.

Konuşmasında sürekli kapalı ifadeler kullanan Sisi, ordunun aldığı kararlarda Tantavi'den emir aldığı imasında bulundu ancak, bu emirlerin ne olduğu konusuna açıklık getirmedi.

Açıklamaların 19 Kasım 2011'de Tahrir Meydanı yakınlarındaki Muhammed Mahmud Caddesi olaylarının yıldönümüne üç gün kala gelmesi ise dikkati çekti.

Mısır genelinde sivil yönetim isteğiyle gösterilere başlayan muhalefet, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek rejiminin son bulduğu 25 Ocak devrimi sonrası iktidarı elinde bulunduran Yüksek Askeri Konsey'in yetkilerini sivillere devretmesi talebiyle gösteriler düzenlenmişti. 

 Mısır'ın başkenti Kahire'deki Tahrir Meydanı'na açılan Muhammed Mahmud Caddesi'nde göstericilerle güvenlik güçleri arasında bir hafta süren çatışmalarda onlarca kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Muhalif protestocular, Tahrir Meydanı'nda olayların sorumlusu ilan ettikleri Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi'nin yargılanmasını talep etmişti.

KAHİRE

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.