Sosyal Medya

Güncel

Arap koalisyonundan BAE’ye yapılan saldırıya misilleme

Arap koalisyonu güçleri, Husilerin Birleşik Arap Emirlikleri’ne düzenlediği saldırıya misilleme olarak Sana’ya hava saldırılarına başlandığını bildirdi.Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonu, BAE’yi hedef alan saldırılarının ardından İran destekli Husi milislerinin elinde bulunan Yemen’in başkenti Sana’ya hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.
 
Suudi Arabistan haber ajansı SPA, koalisyon güçlerinin açıklamaları hakkında paylaşımlarda bulundu.
 
Arap koalisyonu tarafından yapılan açıklamada, "Başkent Sana’nın kuzeyindeki terör liderlerini hedef aldık. Tehditlere karşılık olarak operasyonlar, Sana’yı vurmayı sürdürmeyi gerekli kılıyor.” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.
 
Koalisyon başka bir açıklamasında ise, tehdit kaynaklarının etkisiz hale getirilmesi için caydırıcı ve kapsamlı bir operasyon yapılacağı bildirildi.
 
Düzenlenecek operasyonların tehditlere karşılık vereceği ve askeri zorunluluk taşıdığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
 
“Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde sivillere karşı düşmanca saldırılardan sorumlular hesaba çekilecektir. Koalisyona bağlı hava kuvvetleri, Sana üzerinde 24 saat boyunca hava operasyonları yürütmektedir.”
 
Açıklamada, Sana halkına yaşamaları için Husilerin bulundukları topluluk ve askeri kamplardan uzak durmaları için çağrı yapıldı.
 
HUSİLER BAE SALDIRISINI ÜSTLENDİ
 
Yemen’deki İran destekli Husi milisleri, BAE’ye ait tesislerin İHA ve balistik füzelerle hedef aldıklarını ve sorumluluğu üstlendiklerini açıkladı.
 
Husilere ait El-Mesira kanalında yayımlanan açıklamada, "Yemen Kasırgası" adı verilen operasyonun, "Suudi Arabistan, ABD ve BAE saldırılarının tırmanmasına bir yanıt olarak gerçekleştiği" belirtildi.
 
Açıklamada, Dubai ve Abu Dabi havaalanlarının, Abu Dabi'nin Musaffah bölgesindeki petrol rafinerisinin, BAE'ye ait bazı önemli ve hassas tesisler ve bölgelerin, 5 balistik kanatlı füze ve çok sayıda İHA ile hedef alındığı bildirildi.
 
Husilerin ileriki dönemde hedef alanını, daha önemli bölgeleri ve tesisleri içerecek şekilde genişleteceği kaydedilen açıklamada, BAE'deki yabancı şirketlere, vatandaşlara ve ikamet edenlere "önemli bölge ve tesislerden uzak durmaları" çağrısı yapıldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.