Sosyal Medya

Güncel

Sert savaşan Taliban şimdi yumuşamak zorunda…

Şirullah Badri, hayatının çoğunu bir Taliban savaşçısı olarak geçirdi. 15 Ağustos’ta Afganistan bir gecede Taliban tarafından yönetilen İslam Emirliği oldu. Afganistan’ın yeni döneminde Badri’nin de yeni bir görevi var: Barışı korumak.Shirullah Badri, hayatının çoğunu bir Taliban savaşçısı olarak geçirdi. Savaşta ağır bir bedel ödedi, diğer akrabaları ve arkadaşlarıyla birlikte üç kardeşini kaybetti. Bu süre zarfında tek bir odak noktası vardı: Yabancı güçleri, özellikle ABD’yi Afganistan’dan kovmak.

15 Ağustos’ta Afganistan bir gecede Taliban tarafından yönetilen İslam Emirliği oldu. Afganistan’ın yeni döneminde Badri’nin yeni bir görevi var: Barışı korumak.

20’li yaşlarının sonlarında olan Badri, Kabil’in 12. Bölge polis karakolunun şefi oldu.

Badri, Taliban’ın gözetimi altında Afganistan farklı olacak, diyor. Daha önceki, uluslararası destekli hükümet döneminde, soygunlar ve adam kaçırmalar yaygındı. Hükümetimizde kimsenin yolsuzluğa bulaşmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Kabil’de, Taliban suç ve yolsuzluğa son vermek isteyen bir nüfusu yönetiyor. Ancak birçoğu, eski isyancıların geçen sefer, 1990’larda iktidarda uyguladıkları aynı katı İslam hukuku versiyonunu uygulayacaklarından da korkuyor. Bu, hırsızların ellerinin kesilmesinden sakalını kesenlerin dövülmesine, kadınların kamusal yaşamdan uzaklaştırılmasına ve çoğu müzik ve eğlencenin yasaklanmasına kadar her şey anlamına geliyordu.

Kabil’deki polis bölgelerinde, savaş alanlarından yeni çıkan genç savaşçılar şimdi Afgan başkentinin sokaklarında devriye geziyor.

Bazıları, görevden aldıkları ABD destekli Afgan güçlerinin geride bıraktığı üniformaları giyiyor.

Badri, “Yaşadığımız sürece İslam Emirliği olacağız” dedi.

Taliban savaşçısı Briali Badri, 16 Eylül 2021 Perşembe, Kabil, Afganistan’daki bir polis karakolunda bir fotoğraf için poz veriyor. Badri, Taliban’ın Kabil’in kontrolünü ele geçirmesinden sonra önceki hükümetin askerleri tarafından geride bulduğu eski Afganistan ordusu üniformasını giyiyor. (AP Fotoğraf/Felipe Dana)

43 yaşındaki Taliban savaşçısı Mohammad Adel, 16 Eylül 2021 Perşembe günü Afganistan’ın Kabil kentindeki bir polis karakolunda roket güdümlü bir el bombası (RPG) tutan bir fotoğraf için poz veriyor. (AP Fotoğraf/Felipe Dana)

22 yaşındaki Taliban savaşçısı Nazir Ahmed, 16 Eylül 2021 Perşembe günü Afganistan’ın Kabil kentinde yeni bir polis üniforması giyerek bir fotoğraf için poz veriyor. Ahmed, Parwan eyaletinden ve 5 yıldır Taliban güçleriyle birlikte. (AP Fotoğraf/Felipe Dana)

25 yaşındaki Taliban savaşçısı Gullam Sabur, 16 Eylül 2021 Perşembe, Kabil, Afganistan’daki bir polis karakolunda fotoğraf için poz veriyor. (AP Photo/Felipe Dana)

26 yaşındaki Taliban savaşçısı Harris Al-Baghlani, 16 Eylül 2021 Perşembe, Afganistan’ın Kabil kentindeki bir polis karakolunda bir fotoğraf için poz veriyor. Al-Baghlani din, siyaset okudu ve eğitimli bir keskin nişancı. (AP Fotoğraf/Felipe Dana)

20 yaşındaki Taliban savaşçısı Osman, 16 Eylül 2021 Perşembe, Kabil, Afganistan’da bir polis karakolunda AK-47 tüfeğini ve eşarbının üstüne yeni bir Taliban bayrağı bandı takarak bir fotoğraf için poz veriyor. (AP Fotoğraf/Felipe Dana)

10. bölgenin emniyet müdür yardımcısı Taliban savaşçısı Abdul Rahim Nizami, 18 Eylül 2021 Cumartesi günü Afganistan’ın Kabil kentinde bir fotoğraf için poz veriyor. (AP Photo/Felipe Dana)

25 yaşındaki Taliban savaşçısı Hizbullah Fath, 18 Eylül 2021 Cumartesi, Afganistan’ın Kabil kentindeki bir polis karakolunda fotoğraf için poz veriyor. Fath, 3 yılını hapiste geçirdi ve 8 yıldır Taliban’la birlikte. (AP Fotoğraf/Felipe Dana)

12. bölge polis şefi olan Taliban savaşçısı Shirullah Badri, 20 Eylül 2021 Pazartesi günü Afganistan’ın Kabil kentindeki ofisinde bir portre için poz veriyor. Badri, hayatının büyük bir bölümünde bir Taliban olduğunu söylüyor. Savaşta üç kardeşini ve birçok yakın arkadaşını kaybetti. (AP Fotoğraf/Felipe Dana)

 

Ortadoğu Haber için çeviren: Daily Afganistan editörü Ahmed Ahmedi

  • Kaynak: AP

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.